Lekarz przez trzy lata portretował pacjentów z chorobami zapalnymi jelit [GALERIA]
19 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. Z tej okazji prezentujemy ciekawy projekt. Gastrolog przez trzy lata portretował swoich pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Zobacz zdjęcia.
Lekarzem jest prof. Rafał Filip, kierownik Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, a fotografowanymi - dwadzieścioro pacjentów, działającego przy klinice Ośrodka Kompleksowego Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. W projekcie brał udział również artysta fotografik dr Krzysztof Pisarek z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dwa zdjęcia
- Perspektywa patrzenia lekarza na pacjenta w szpitalu jest bardzo narzędziowa, mechaniczna. Chorzy na NZJ nie są jednak pacjentami jednorazowymi, towarzyszymy im przez wiele lat. To osoby, które w jakimś sensie się do nas przywiązują, a my do nich. Za każdym z nich kryje się jego osobista historia, doświadczenia i emocje – tłumaczy prof. Rafał Filip. – Tak zrodził się pomysł, żeby przy pomocy fotografii spróbować pokazać prawdziwe oblicze pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Nie tylko ich cierpienie i cały bagaż trudnych przeżyć związanych z NZJ - bo przecież choroba ich nie definiuje - ale także ich codzienne życie, marzenia i radości.
Każdemu z pacjentów robiono po dwa zdjęcia. Czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Jak podkreślają autorzy, to chorzy decydowali o tym, jak chcą być widziani i co jest dla nich ważne. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.
„Podnosimy głowy i idziemy dalej”
- Całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a z nieswoistymi zapaleniami jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… – wskazuje lekarz. – Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej.
Stąd tytuł wirtualnej miniwystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”
Słowa te prof. Filip dedykuje swoim pacjentom z NZJ.
Zdjęcia trojga pacjentów można zobaczyć na stronie internetowej Towarzystwa „J-elita” z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit. World IBD Day obchodzony jest co roku 19 maja po to, by uświadamiać społeczeństwo i decydentów o problemach pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego.
Towarzystwo „J-elita”, organizator wirtualnej miniwystawy, jest największą w Polsce organizacją wspierającą osoby z nieswoistymi zapaleniami jelit i ich najbliższych. Działa od 2005 roku, liczy blisko 3 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. Na stronie internetowej „J-elity” można znaleźć wiele informacji przydatnych dla pacjentów z NZJ i ich najbliższych, m.in. bezpłatne poradniki.
Komentarze
-
Choroba Leśniewskiego-Crohna
21.05.2021, 09:39Mój kochany 88-letni już od kilku lat cierpi na chorobę Leśniewskiego-Crohna. Nie wiedziałam, że na to schorzenie cierpi tak dużo - także - młodych osób w Polsce i na świecie. Bardzo się cieszę, że prof. Rafał Filip wraz z fotografem zrealizowali ten wspaniały pomysł pokazania w różnych okolicznościach takie chore osoby. Uważam, że powinno się jak najwięcej przedstawiać podobnych wiadomości, sugerować nowe inicjatywy oraz "otwierać" przed przeciętnym - a zdrowym - człowiekiem, jak inni radzą sobie na codzień w ekstremalnych sytuacjach (gdy czasem objawy choroby uniemożliwiają im wykonywanie np. zawodowych lub prywatnych obowiązków), a jednak nie poddają się. To bardzo ważne i potrzebne treści.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz