Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zapraszamy do słuchania podcastów Integracji

13.05.2021
Autor: Integracja, grafika: R. Miszkiel
Grafika przedstawia dwa mikrofony, pod nimi napis: podcasty Integracji, jeszcze niżej loga Integracji i Niepelnosprawni.pl

„Z każdym o wszystkim” i „Wizja świata” – to tytuły dwóch serii podcastów, prowadzonych przez dziennikarzy magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl. Kolejne odcinki pojawiają się co dwa tygodnie.

„Z każdym o wszystkim”

W cyklu zatytułowanym „Z każdym o wszystkim” Mateusz Różański rozmawia na kontrowersyjne tematy, łamie tabu, uważnie słucha swoich gości, którzy odkrywają przed nim tajemnice życia, dzielą się trudnymi doświadczeniami i pokazują codzienność daleką od stereotypów.

Zdjęcie Mateusza Różańskiego, obok napisy: podcasty Integracji. Z każdym o wszystkim. Rozmawia Mateusz Różański. Obok loga Niepelnosprawni.pl i Integracji

„Leżałam w łóżku z zamkniętymi oczami, nie mówiłam, nie chciałam jeść ani pić. Byłam przywiązana do łóżka pasami i karmiła mnie kroplówka. Stan takiego totalnego braku kontaktu trwał parę dni. Może trochę ponad tydzień. Kiedy się ocknęłam i zaczęłam mówić, nie poznawałam bliskich. Nie pamiętałam, jak się nazywam. Całkowicie wszystko się wymazało. Zajmowałam się wyjadaniem okruchów z parapetu” – opowiadała w pierwszym podcaście Katarzyna Szczerbowska, była dziennikarka, chorująca na schizofrenię, działająca na rzecz zmian w psychiatrii.

„Wizja świata”

W Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością pojawił się premierowy odcinek cyklu „Wizja świata”, prezentowanego przez Ilonę Berezowską, do którego dziennikarka zaprosiła Annę J. Nowak, inicjatorkę akcji Przewijamy Polskę, pedagożkę i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych Z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” w Poznaniu. Pani Anna, mama 36-letniej Agnieszki, niesłyszącej, niemówiącej, całkowicie od niej zależnej, poza opowieścią o swoim życiu i działalności, zainaugurowała działalność koalicji pięciu organizacji pozarządowych, które ruszają na ratunek godności dorosłych osób korzystających na co dzień z pieluchomajtek.

Zdjęcie Ilony Berezowskiej i napisy od góry: Podcasty Integracji. Wizja świata. Rozmowy prowadzi Ilona Berezowska. Poniżej loga portalu Niepelnosprawni.pl i Integracji

„Robiłam to w bardzo dziwnych miejscach: na ławkach w parku, w toaletach na podłogach, które bywają mokre, zanieczyszczone. Oczywiście rozkładałam jakąś folię, rozdzierałam worek foliowy na śmieci, żeby zabezpieczyć tę przestrzeń. Powiedzieć o tych miejscach, że są nieestetyczne czy mało estetyczne, to za mało. Warunki obrzydliwe, urągające czemukolwiek, a przede wszystkim godności. Aż łza się w oku kręci...”- słyszymy w pierwszym odcinku „Wizji świata”.

Za chwilę kolejne odcinki

Dziennikarze mediów Integracji przygotowują już kolejne odsłony swoich podcastów. W maju gościem Mateusza Różańskiego będzie Karolina „Szarosen” Plewińska, rysowniczka i scenarzystka komiksowa, będąca osobą w spektrum autyzmu. Jej rysunek „Kochajcie mnie mamo i tato” zawisł na bilbordach w całej Polsce. W rozmowie z Mateuszem Różańskim porusza m.in. tematy przemocy i dyskryminacji, których oświadczają osoby w spektrum.

Ilona Berezowska porozmawia zaś o wizji świata Janiny Ochojskiej. Pierwsza laureatka ustanowionej przez prezydenta Gdyni Nagrody im. Piotra Pawłowskiego, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, szczerze mówi o swojej chorobie, niepełnosprawności, radzeniu sobie z upływem czasu i planach na przyszłość.

- Działamy od 27 lat i zawsze naszym priorytetem było dotarcie do jak największej liczby odbiorców w środowisku osób z niepełnosprawnością oraz pokazanie osobom pełnosprawnym ich codzienności, codziennej walki o normalność i empatię, niezgody na wykluczenie i dyskryminację. Po bezpłatnym dwumiesięczniku, dostarczanym do 30 tys. odbiorców, i największym w Polsce tematycznym portalu Niepelnosprawni.pl – otwieramy się na podcasty – zapowiada Ewa Pawłowska, prezes Integracji.

Gdzie słuchać podcastów?

Podcasty Integracji są dostępne m.in.:

Czekamy na Wasze uwagi, komentarze i podpowiedzi. Kogo chcielibyście posłuchać w naszych podcastach? Jaki temat warto poruszyć? Piszcie do nas w komentarzach pod artykułami lub na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas