Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Filmy z audio deskrypcją dla osób niewidomych

23.02.2007
Źródło: Kino Pokój Białystok

Kino Pokój w Białymstoku zaprasza osoby niewidome na specjalne seanse filmowe z wykorzystaniem techniki audio deskrypcji.

Pojęcie audio deskrypcji

Audio deskrypcja jest to technika narracyjna pozwalająca osobom niewidomym usłyszeć to, czego nie mogą zobaczyć podczas projekcji filmowej, przedstawienia teatralnego czy wystawy. Audio deskrypcja za pomocą opisu słownego dostarcza więc osobom niewidomym lub niedowidzącym tych informacji, które przez innych widzów odbierane są wyłącznie w postaci wizualnej.

W zastosowaniu do filmu kinowego, TV lub video dodatkowa ścieżka komentarza opisowego pojawia się w przerwach pomiędzy dialogami, analogicznie podczas przedstawienia teatralnego na żywo.

Osoby niewidome z reguły na seans filmowy zabierają znajomych, aby czytali im napisy, co oczywiście przeszkadza innym widzom. Z trudem i goryczą przyjmują oni argument, że osoby niewidome także mają ochotę poczuć magię kina i poznać filmy na topie. Jeśli proszą znajomego, aby w kinie zastąpił im lektora, to dlatego, że nie mogą skorzystać z innego rozwiązania.

Na świecie coraz więcej wytwórni filmowych a także stacji telewizyjnych dostosowuje swoje produkcje do potrzeb osób niewidomych. Prym wiodą studia telewizyjne. Najszybciej o niewidomych telewidzach pomyśleli Amerykanie. Już w 1975 roku wyemitowali dla nich pierwszy program. W Polsce „telewizja dla niewidomych” wciąż pozostaje w sferze marzeń. Problem dostrzegają jedynie specjaliści i sami zainteresowani. W dużo lepszej sytuacji są osoby niesłyszące, dla których TVP1 i TVP2 oraz niektóre stacje lokalne tłumaczą wybrane filmy i nadają programy w języku migowym oraz w wersji pisanej. Niewidomi mogą „pozazdrościć” niesłyszącym. Na potrzeby tych drugich powstała w TVP specjalna Redakcja Napisów dla Niesłyszących.

27 listopada 2006 roku w kinie Pokój odbył się pierwszy w Polsce kinowy pokaz filmu dla osób niewidomych z wykorzystaniem techniki audio deskrypcji.
Pierwszy film, który niewidomi mieli okazję poznać w kinie to "Statyści" Michała Kwiecińskiego. Audio deskrypcji na żywo dokonał Krzysztof Szubzda, znany białostocki konferansjer.

Pracując nad pierwszym pokazem, organizatorzy chcieli przede wszystkim wywołać medialną (i nie tylko) dyskusję na temat realnej możliwości uczestniczenia osób niewidomych w projekcjach kinowych i innych kulturalnych przedsięwzięciach.
Uzmysłowili sobie również fakt, że większość osób w Polsce (nawet pracujących w branży kinowej od wielu lat) nie spotkała się z pojęciem audio deskrypcji, które w USA czy Wielkiej Brytanii jest szeroko rozpowszechnione.
Przeciętny „Kowalski” nie jest w stanie sobie wyobrazić, z jakimi przeszkodami musi się liczyć osoba niewidoma, gdy chce pójść do kina. Nie dość, że nie zobaczy tego, co w filmie najważniejsze - czyli zdjęć krajobrazów i miejsc tworzących scenerię rozgrywającej się akcji oraz gry aktorów, to jeszcze będzie miała kłopoty ze zrozumieniem dialogów. Dlatego ważne jest również rozbudzenie świadomości w tym temacie wśród osób widzących.

Celem organizatorów było także zaprezentowanie rozwiązań, które są stosowane w kinach na świecie, umożliwiające osobom niewidzącym pełny odbiór filmu podczas normalnego seansu w kinie. Oznacza to, że w kinach są wyznaczone specjalne miejsca dla osób niewidomych ze specjalnymi słuchawkami, w których osoba niewidoma słyszy dodatkowy komentarz, kluczowy do rozumienia fabuły filmu.
Projekt ma na celu także zaktywizowanie osób niewidomych i niedowidzących do czynnego uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym, poprzez zaproponowanie im nowej formy rozrywki.

Pokazem i audio deskrypcją zainteresowały się media zarówno te ogólnopolskie, jak i lokalne. Urząd Miasta Białegostoku, przychylił się do dofinansowania kolejnych pokazów z wykorzystaniem techniki audio deskrypcji. Prezydent Miasta uznał bowiem, że jest to projekt warty promowania i wspierania. Dzięki temu wsparciu seanse filmowe z wykorzystaniem techniki audio deskrypcji w kinie Pokój w Białymstoku, będą całkowicie bezpłatne.

Seanse filmowe będą odbywały się w cyklu dwumiesięcznym po jednym seansie w następujących terminach:

1. 26.02.2007 „Epoka lodowcowa 2”
2. Maj 2007 „Jasminum” reż. Jan Jakub Kolski
3. Lipiec 2007 „Wesele” reż. Wojciech Smarzowski
4. Wrzesień 2007 – film nie jest jeszcze sprecyzowany
5. Listopad 2007 - film nie jest jeszcze sprecyzowany

Adresatami zadania są zarówno osoby niewidzące z Białegostoku i okolic jak również z całego regionu Polski. Organizatorzy liczą bowiem, że uda im się tą tematyką zainteresować środowisko osób niewidomych w całym kraju.

Sala kina Pokój jest największą salą kinową w Białymstoku, liczy 599 miejsc i tylu widzów może jednorazowo gościć na jednym pokazie.

Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel.: 085 742-10-13, lub bezpośrednio u kierownika kina Pokój -  Urszula Komsta u.komsta@kinolex.pl oraz spec. ds. marketingu – Izabela Kamińska  ikaminska@kinoplex.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas