Ludwik Dorn będzie nadzorował ZUS
Były Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wicepremier Ludwik Dorn stanie na czele specjalnego zespołu ds. nadzoru ubezpieczeń społecznych. Premier Jarosław Kaczyński powoła zespół w trybie pilnym. Oficjalnie nadzór nad ZUS-em Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przejmuje 24 lutego 2007 r.
Jak podaje „Rzeczpospolita”, w skład międzyresortowego zespołu wejdą także Paweł Wypych, minister w Kancelarii Premiera, oraz przedstawiciele resortów: pracy, finansów, zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz rolnictwa. Dołączą do nich przedstawiciele ZUS i KRUS.
Paweł Wypych powiedział „Rzeczpospolitej”, że głównym zadaniem zespołu będzie inicjowanie prawa w zakresie ubezpieczeń społecznych. Do najpilniejszych spraw zaliczył natomiast dokończenie reformy systemu emerytalnego. Mowa tu między innymi o projektach dotyczących wypłaty świadczeń z II filaru, emerytur pomostowych oraz dostosowania rent do nowego systemu emerytalnego.
Kancelaria Premiera poprosi ZUS o przesłanie informacji o sytuacji finansowej Zakładu. Zwróci się także do Ministerstwa Pracy o dokumentację na temat ZUS. W Kancelarii będzie działał Departament Nadzoru nad Ubezpieczeniami Społecznymi. Składać się on będzie głównie z byłych pracowników Ministerstwa Pracy.
Ludwik Dorn był Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w gabinecie Premiera Jarosława Kaczyńskiego. Złożył dymisję w lutym 2007 roku, pozostając jednocześnie w randzie wicepremiera. Paweł Wypych piastował stanowisko Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Został odwołany ze stanowiska w sierpniu 2006 roku.
Kontrola nad ZUS przechodzi w gestię Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na mocy ustawy z 12 stycznia 2007 roku o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz zmianie niektórych ustaw (DZ.U. nr 21, poz. 125). Zgodnie z nowymi przepisami premier będzie sprawował kontrolę nad pracą ZUS, jak również nadawał mu statut. Ustawodawca zaznacza, że zmiany te podyktowane są faktem, iż ZUS jest największą w Polsce instytucją publiczną. W 2007 roku przychód ze składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie 100 mld zł. Natomiast na wypłatę świadczeń przeznaczonych zostanie 12 mld złotych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz