Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Może najpierw porządek w ulgach?” – nowa propozycja dot. zniżek w transporcie publicznym

06.05.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Wagon pociągu przy niskim peronie

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych skierował do Sejmu petycję w sprawie wprowadzenia ulgi w wysokości 37 procent zniżki na przejazdy komunikacją publiczną dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Sprawą zajęła się Komisja ds. Petycji.

- Autorzy petycji proszą o włączenie osób głuchych po 26. roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do grona podmiotów, uprawnionych do ulgi w wysokości 37 procent przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego: kolejowego i autobusowego – referował sprawę poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Duszek.

Opinię na temat petycji przedstawił Krzysztof Pater, doradca stały komisji.

Jaka racja za ulgą?

 - Finansowanie wszystkich tych ulg odbywa się centralnie na podstawie rozliczeń między budżetem a różnymi operatorami. System ulg jest szalenie rozbudowany i wydawałoby się, że powinno się dążyć do jakiegoś logicznego uporządkowania. W przypadku ulg transportowych pojawia się pytanie o to, jaka racja przemawia za tą ulgą. Co do tego mam wątpliwości, bo z petycji to nie wynika – wyjaśniał Krzysztof Pater. – Istnieje obawa, że przyznanie tego uprawnienia osobom głuchym wywoła skutki związane z koniecznością uwzględnienia innych grup pasażerów – zauważył.

Dezyderat do premiera

Krzysztof Pater doradził, że w przypadku tej petycji można: albo nie uwzględnić zawartego w niej żądania, albo skierować dezyderat do premiera w sprawie uporządkowania kwestii ulg transportowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Ostatecznie Komisja ds. Petycji przychyliła się do drugiej z tych propozycji.

Warto zauważyć, że nasza redakcja przygotowała artykuł zawierający zbiorcze informacje na temat ulg, wynikających z niepełnosprawności w pociągach PKP Intercity.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ja nie mam żadnej ulgi
    Adam
    25.05.2021, 21:39
    mam umiarkowany na schorzenia kardiologiczne, nie mogę stać, bywa że muszę się przesiadać aby nie zemleć (zespół wazowagalny), a płacę 100% bilet. Nie mogę pracować, mam tylko zasiłek pielęgnacyjny i dla mnie wydanie 3/4 zasiłku na bilety to majątek. Emeryci, renciści, ON z umiarkowanym ale wybranymi symbolami mają ulgi. Inni maja darmowe przejazdy, dzieci i młodzież szkolna u mnie też ma darmowe a oosby takie jak nic.
    odpowiedz na komentarz
  • takie pytanie
    Marta
    07.05.2021, 10:09
    Przepraszam, że tak wprost, ale jednak zapytam: a dlaczego osoby niepełnosprawne mają ulgi na przejazdy? Czym to jest uzasadnione? Jak Wy to widzicie?
    odpowiedz na komentarz
  • Ulgi procentowe w zależności od stopnia niepełnosprawności
    kamila
    06.05.2021, 19:20
    Jak dla mnie nie powinno być ulgi 100%, ale powinny być procentowe w zależności od stopnia niepełnosprawności na transport, np. stopień lekki ulga 10%, umiarkowany 50%, znaczny 90%.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas