RPO: czy powstała strategia na rzecz deinstytucjonalizacji?
Rzecznik Praw Obywatelskich w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzonych 5 maja, zapytał minister rodziny i polityki społecznej o stopień zaawansowania prac nad deinstytucjonalizacją.
RPO przypomina, że w 2018 r. Komitet ONZ wskazał na pilną potrzebę wypracowania i przyjęcia konkretnego planu działania na rzecz deinstytucjonalizacji wraz ze wskazaniem ram czasowych.
RPO podkreśla, że pandemia COVID-19 uwypukliła szereg problemów wynikających z masowej, instytucjonalnej opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
Czy jest strategia?
Równocześnie docenia on utworzenie w ministerstwie rodziny i polityki społecznej zespołu ds. opracowania strategii deinstytucjonalizacji usług społecznych w Polsce. Projekt strategii deinstytucjonalizacji miał został opracowany do 30 kwietnia 2021.
W związku z tym Rzecznik pyta szefową resortu rodziny, czy prace zespołu zakończyły się w planowanym terminie oraz jaki jest harmonogram działań zmierzających do opracowania strategii.
Całe pismo RPO do minister Marleny Maląg na stronie rpo.gov.pl.
Komentarze
-
"RPO prosi ministrę"
08.05.2021, 10:03Lata mijają a urzędnicy i lobby żerujące na pieniądzach przeznaczonych dla niepełnosprawnych bawią się w trudne słowo: "deinstytucjonalizacja". Proszę odpowiedzieć wprost: Kiedy rozpoczną się prace nad unifikacją przepisów prawa o ochronie osób niepełnosprawnych ? Poprzez unifikację rozumiem ujednolicenie przepisów w całej Unii Europejskiej.odpowiedz na komentarz -
znowu bajki i fantazje
05.05.2021, 11:08Jaką deinstytucjonalizacją ??? w tym kraju nie potrafią zrobić najprostszych rzeczy, minister Wdówik ciągle opowiada bajki. Po wyroku TK ws tej aborcji miała nastąpić szybka zmiana w programie za Życiem, minęło chyba już pół roku i NIE MA NIC, jak było źle tak dalej jest.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz