Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Najważniejsze plany i działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2007 r.

13.02.2007
Autor: Wojciech Piętka
Źródło: inf. wł.

Konferencją prasową w dniu 13 lutego 2007 roku minister Anna Kalata zainicjowała serię konferencji mających na celu przedstawianie najważniejszych planów i działań Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na 2007 rok.

Minister przedstawiła informacje na temat planów jej resortu w zakresie działań na rynku pracy oraz zakończenia reformy emerytalnej.

Działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia zakładają stworzenie nowych rozwiązań systemowych. Prawdopodobnie w czerwcu wniesiony zostanie do Sejmu projekt Ustawy o rynku pracy. Proponowane rozwiązania będą miały na celu wzmocnienie roli gminy w aktywizacji zawodowej mieszkańców. Zapowiedziano zmiany w zasadach działania powiatowych urzędów pracy poprzez rozdzielenie funkcji administracyjnych i pośrednictwa pracy, wprowadzenie nowych programów aktywizacyjnych dla grup szczególnie zagrożonych bezrobociem oraz stworzenie sieci „Kiosków pracy” umieszczonych w miejscach ogólnodostępnych. Zapowiedziano także zmianę zasady, wedle której ubezpieczenie zdrowotne przysługuje po rejestracji w urzędzie pracy.
Planowane jest również przekształcenie Ochotniczych Hufców Pracy w Rządową Agencje ds. Młodzieży.

Prace nad zakończeniem reformy emerytalnej skoncentrują się głównie na skierowaniu do Sejmu projektu Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Trwają również zaawansowane prace nad ustawą o emeryturach pomostowych. Najważniejszą informacją dla osób pobierających renty i emerytury jest zapowiedź walki o coroczne waloryzacje świadczeń na poziomie 20 proc. wskaźnika waloryzacji (w 2006 odbyła się waloryzacja na poziomie 5 proc. wskaźnika)

Minister Kalata zapowiedziała też, że będzie dążyła do podniesienia wysokości płacy minimalnej. Docelowo do wysokości 50-60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Wszelkie działania ministerstwa mają być na bieżąco konsultowane z partnerami społecznymi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas