Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rendez-vous w Berlinie

09.02.2007
Źródło: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

W czwartek 9 lutego 2007 wieczorem rozpoczęła się  57. edycja największego niemieckiego Festiwalu Filmowego Berlinale. Otworzył go pokaz francuskiego filmu "La vie en rose" Oliviera Dahana, będącego opowieścią o życiu pieśniarki Edith Piaf (1915-1963). Tradycyjne święto kina w stolicy Niemiec otworzyli dyrektor festiwalu Dieter Kosslick i przewodniczący jury, amerykański reżyser i scenarzysta Paul Schrader.

Film Marcina Janosa Krawczyka „Rendez-vous“, wyprodukowany przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w ramach kursu dokumentalnego będzie jedynym polskim obrazem zaprezentowanym podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Berlinie.


na zdjęciu: kadr z filmu "Rendez-vous", archiwum Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

"Rendez-vous" jest krótką impresją, zapisem chwili, która dla bohaterów - młodej pary dotkniętej zespołem Downa - mogłaby trwać całą wieczność. Jest opowieścią o tym, jak proste rzeczy, na które zwykle nie zwracamy uwagi, mogą sprawiać radość i budować wyjątkową atmosferę. O czym powinno się rozmawiać na randce? Jak zachowywać? Na te pytania próbują odpowiedzieć bohaterowie filmu. A my zastanawiamy się, czy ich odmienność wynikająca z choroby ma znaczenie? Czy życie może nam smakować tak samo jak im?

Film – krótkometrażowy dokument (8 minut) – został zrealizowany w 2005 roku, w ramach kursu dokumentalnego, wspartego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdobył już nagrody na festiwalach, np. Grand Prix w kategorii filmu dokumentalnego na III Europejskim Festiwalu Filmowym INTEGRACJA TY I JA (Koszalin 2006), czy Małego FeFe, nagrodę przyznawaną przez publiczność Festiwalu FeFe - Felliniady, (w Mazowieckim Centrum Kultury, w Warszawie). Obecnie – jako jedyny film z Polski – bierze udział w Festiwalu Filmowym w Berlinie, w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, a wiosną będzie walczyć o laury konkursu filmów krótkometrażowych  29. Festiwalu Cinema du Reel w Paryżu, który odbędzie się w dniach 9-28 marca 2007 (W zeszłym roku zwycięzcą tego konkursu został inny film ze Szkoły Andrzeja Wajdy: "Za płotem" Marcina Sautera).

 
Na zdjęciu: Marcin Janos Krawczyk, archiwum Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

Marcin Janos Krawczyk jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W latach 2001-2003 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Szeroka publiczność zna go przede wszystkim dzięki postaci Wikarego z serialu „Plebania“. Jest też absolwentem kursu reżyserii dokumentalnej w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w ramach którego zrealizował film „Rendez-vous“.

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy jako jedna z nielicznych w Europie działa wg zasady „od pomysłu do realizacji”: uczestnicy kursów proponują własne scenariusze i kręcą według nich filmy. Szkoła skupia się na rozwoju projektów i pomaga młodym filmowcom nie tylko w ramach kursów – często produkuje lub współprodukuje ich filmy (np. „Kuracja” Macieja Cuske, „Za płotem” Marcina Sautera, „Trójka do wzięcia” Bartka Konopki, „Podróż” Dariusza Glazera, „Sztuka masażu” Mariusza Gawrysia) lub sprawuje opiekę artystyczną.

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
ul. Chełmska 21; 00-724 Warszawa
tel. 022 851 10 56
info@wajdaschool.pl
www.wajdaschool.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas