Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: luka w systemie – nierówny dostęp do profilu zaufanego

16.04.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Rafał Michalczyk
Źródło: rpo.gov.pl
dziewczyna na wózku pracuje przy biurku na komputerze

„Profil zaufany nadal pozostaje niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie opuścić miejsca zamieszkania i nie mają rachunku bankowego. W takich przypadkach reprezentujący osoby z niepełnosprawnością napotykają trudności w związku z koniecznością potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy i to mimo posiadania pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego” – pisze w swoim wystąpieniu do premiera Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

RPO zwraca uwagę, że w takich przypadkach aktualne regulacje prawne okazują się niewystarczające.

Rzecznik otrzymał skargi w sprawie założenia profilu zaufanego na portalu ePUAP oraz braku możliwości potwierdzenia tożsamości osoby z niepełnosprawnością, która nie może uczynić tego samodzielnie.

Szczególne okoliczności

Prawnie jest możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego na trzy miesiące. Po tym czasie należy założyć profil zaufany na stałe i potwierdzić go. Można to zrobić za pomocą wideoidentyfikacji, nie jest konieczne osobiste stawiennictwo w punkcie potwierdzającym. Minister ds. informatyzacji może wydłużyć okres ważności tymczasowych profili zaufanych z uwzględnieniem szczególnych okoliczności. Zdaniem RPO uprawnia do tego czas pandemii COVID-19 oraz rekomendacja pracy zdalnej w urzędach.

„Z możliwości wideoidentyfikacji nie można jednak skorzystać w przypadku potwierdzania profilu zaufanego z 3-letnim okresem ważności. Taka konieczność powstaje wraz z upływem terminu ważności tymczasowego profilu zaufanego” – wskazuje RPO.

Dlatego Rzecznik pyta premiera, czy planowane są działania, które to umożliwią.

Więcej informacji na stronie RPO.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas