Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: jak powinno wyglądać zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki?

13.04.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. LIFE ON
Źródło: rpo.gov.pl
mężczyzna na wózku stoi na peronie metra

Jak powinno wyglądać zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki? Takie pytanie padło na infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), który wyjaśnia, jak to wygląda w świetle obowiązujących przepisów.

Mężczyzna zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką zapytał ekspertów na infolinii RPO, jaka powinna być treść zaświadczenia od lekarza w tej sprawie.

Kto uprawniony?

Jak odpowiada RPO, nie ma odgórnie określonej treści takiego zaświadczenia. Jednak musi z niego wynikać, że dana osoba ma schorzenia wymienione w przepisach, które do tego uprawniają. Są to:

  • całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
  • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
  • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Kto może skontrolować?

RPO przypomina, że osoby, które z tych powodów nie mogą nosić maseczki, są zobowiązane do uzyskania zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, potwierdzającego występowanie tych schorzeń. Zaświadczenie lub inny dokument należy przedstawić na żądanie:

  • policji,
  • straży gminnej,
  • Straży Granicznej – w lotniczych przejściach granicznych,
  • straży ochrony kolei – na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych.

„Osoba zainteresowana otrzymaniem zaświadczenia powinna zwrócić się do lekarza, który może je wystawić, jeśli stwierdzi taką potrzebę (podobnie w sprawie wyjaśnienia wątpliwości co do aktualności już posiadanego). Należy też pamiętać, że zamiast zaświadczenia lekarskiego można posiadać inny dokument potwierdzający wskazane w przepisach schorzenia – legitymację osoby z niepełnosprawnością lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie jednostek chorobowych wskazanych powyżej (tj. zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia)” – wyjaśnia RPO.

Podstawa prawna: § 25 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.512 ze zm.). Stan prawny na 7 kwietnia 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Nieprawdziwe informacje
    wWRGEG
    01.02.2022, 18:01
    Policja nie jest uprawniona do kontrolowania, czy osoba ma zwolnienie z noszenia maseczki.
    odpowiedz na komentarz
  • Bzdury...
    Gość
    28.01.2022, 15:11
    jakie tu wypisujecie nie mają mocy prawnej. Nie wprowadzajcie opini publicznej w błąd.
    odpowiedz na komentarz
  • Maski nadal są nielegalne!
    Karol
    20.04.2021, 22:20
    Jak coś to wiedzcie, że nakaz noszenia masek jest cały czas nielegalny: https://www.niezwykleporady.pl/2021/04/mandat-za-brak-maski-wciaz-nielegalny.h tml
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas