Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: urodziły się bliźnięta syjamskie

30.01.2014
Autor: PAP

Bliźnięta syjamskie, które urodziły się 30 stycznia rano w Warszawie, są diagnozowane i możliwe, że jeszcze dziś zostaną poddane operacji - powiedziała PAP z-ca dyrektora ds. lecznictwa warszawskiego szpitala przy ul. Litewskiej w Warszawie Marta Kuczabska.

Jak informował prof. Mirosław Wielgoś z Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza, gdzie urodziły się bliźnięta syjamskie, chłopcy zrośnięci są brzuszkami.

- Nieprawidłowość ta wykryta została prenatalnie w badaniu ultrasonograficznym. Potwierdzona później przez kolejnych specjalistów. Pacjentka była pod opieką naszej kliniki - powiedział TVN Warszawa prof. Wielgoś. Jak mówił, ciąża została doprowadzona do końca 34. tygodnia, chłopcy urodzili się przez cięcie cesarskie w stanie ogólnym dobrym. Oddychają samodzielnie, ale są połączeni brzuszkami. Wielgoś wyjaśnił, że czeka ich operacja rozdzielenia; musi zostać rozdzielona pętla jelitowa.

Dzieci po porodzie zostały przewiezione do szpitala przy ul. Litewskiej, gdzie są diagnozowane. Lekarze nie wykluczają, że w czwartek zostanie wykonana operacja rozdzielenia.

W Polsce kilka lat temu głośno było o siostrach syjamskich Darii i Oldze z Janikowa, które były zrośnięte dolnym odcinkiem kręgosłupa. Gdy miały kilkanaście miesięcy, zostały poddane operacji rozdzielenia w szpitalu w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Koszty związane z operacją i dalszym leczeniem sfinansował ówczesny następca tronu, a obecnie władca kraju - król Abdullah Ibn Abdul Aziz al Sauda.

Pierwszy przekaz o narodzinach zrośniętych dzieci pochodzi z Anglii. W 1100 r. przyszły tam na świat dwie dziewczynki, zrośnięte od barków do bioder; żyły 34 lata. W literaturze, należącej dziś do historii medycyny, opisano ok. stu takich par, w większości płci żeńskiej. Największą sławę zdobyli urodzeni w 1811 r. w Syjamie (obecnie Tajlandia) bracia Eng i Chang, którzy nigdy nie zgodzili się na rozdzielenie i razem zmarli w 1874 roku. Bliźniacy ci poślubili córki pastora z Północnej Karoliny i mieli 22 zdrowych dzieci. W wieku 63 lat Chang doznał śmiertelnego udaru mózgu. Eng, któremu zaproponowano chirurgiczne oddzielenie od zmarłego brata, odmówił stanowczo i umarł kilka godzin później. Żyli najdłużej ze wszystkich znanych zrośniętych par bliźniąt. Nazwa zrośniętych ze sobą bliźniąt wywodzi się właśnie od dawnej nazwy Tajlandii - Syjamu, gdzie urodzili się bracia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas