Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co się zmieni w obostrzeniach od 27 marca?

25.03.2021
Autor: Beata Dązbłaż, gov.pl, fot. Adam Guz / KPRM
premier mateusz morawiecki przemawia na konferencji prasowej

Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola, wprowadzone także zostaną m.in. nowe limity osób w placówkach handlowych i religijnych. 25 marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia dla całej Polski w związku z rozwijającą się wciąż trzecią falą pandemii COVID-19.

Obecnie zajętych jest 75 proc. łóżek szpitalnych i tyle samo respiratorów.

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. To najtrudniejszy moment pandemii od 13 miesięcy – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Zaapelował także o spędzenie Świąt Wielkanocnych w domu w najwęższym gronie domowników. Potwierdził to minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

- Te zalecenia nie będą miały postaci regulacji, ale zachęcamy do spędzenia świąt w domu z domownikami oraz do pracy zdalnej, jeśli to tylko możliwe. 

- Nie ma wątpliwości, że trzecia fala pandemii przewyższy drugą z jesieni. Będziemy obserwować wzrost zakażeń i hospitalizacji. Dlatego musimy wcisnąć hamulec awaryjny – dodał minister.

Obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia:

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  
  1. 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  2. 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dotychczasowych zasadach.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Wszystkie dotychczas obowiązujące obostrzenia i zasady zostają nadal aktualne. Dalej zatem m.in. obowiązują przepisy rozporządzenia o zwolnieniu z noszenia maseczek przez osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia o schorzeniach od lekarza. 

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
  • Wciąż obowiązują podstawowe zasady noszenia maseczek, zachowywania dystansu i dezynfekcji rąk.

Zalecenie pracy zdalnej

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w tym czasie od 27 marca do 9 kwietnia cała administracja publiczna, gdzie tylko będzie to możliwe, będzie pracowała zdalnie.

Nie zmienił się także dotychczas obowiązujący limit jeśli chodzi o spotkania, może się spotkać pięć osób oprócz tych zamieszkujących razem. 

- Limit pięciu osób nie dotyczy osób, które odbyły szczepienie – uściślił minister Niedzielski.

25 marca resort zdrowia potwierdził 34 151 zakażeń COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki nie zaprzeczył, że jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, rząd nie wyklucza wprowadzenia np. stanu wyjątkowego. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas