Ilu zawodników pojedzie na igrzyska paraolimpijskie do Tokio?
Polska reprezentacja wywalczyła dotąd 52 miejsca w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2021 r. – poinformował 9 marca na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar).
Polacy mają zapewnione miejsca w dyscyplinach takich jak: lekkoatletyka, pływanie, szermierka na wózkach, kajakarstwo, wioślarstwo, strzelectwo sportowe, podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, badminton, łucznictwo, tenis ziemny.
Kwalifikacje jeszcze trwają
- Kwalifikacje jeszcze trwają i liczba zawodników może wynieść 89-90. Na ten moment największym problemem wydaje się kwestia dotarcia na igrzyska, ale jeszcze większy problem może stanowić powrót z Tokio ponieważ w zasadach zapisano konieczność opuszczenia wioski paraolimpijskiej w ciągu 48 godzin od zakończenia rywalizacji sportowej. A trudno będzie określić, kto dotrze do finału, a kto odpadnie, choć oczywiście chcemy, żeby wszyscy dotarli. Jesteśmy w trakcie rozmów z LOT-em obecnie i mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie – mówił Łukasz Szeliga.
Stroje dla paraolimpijczyków są już praktycznie gotowe, po zamknięciu kwalifikacji zostaną one ostatecznie przydzielone.
Czy zawodnicy będą zaszczepieni?
Zarówno prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki, jak i Łukasz Szeliga, zwracali uwagę, że polscy zawodnicy jadący do Tokio, chcieliby mieć możliwość zaszczepienia się na COVID-19.
Wiceminister sportu Anna Krupka poinformowała, że resort wystąpił z takim pytaniem do ministra Michała Dworczyka i czeka na odpowiedź.
- Zaszczepienie zawodników leży w interesie Polski – zaznaczył poseł Ireneusz Raś (KO), przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
Podkreślił, że mowa tu o ok. 500 osobach.
Kluczowe rekomendacje Rady Medycznej
- W tej chwili w kalendarzu nie ma ujętej tej grupy osób. Oczekujemy na rekomendację Rady Medycznej i zobaczymy, jakie będzie jej stanowisko. Na ten moment nie ma możliwości zaszczepienia osób jadących do Tokio ze względu na rekomendacje Rady, by szczepić medyków i osoby starsze i ten program jest realizowany. Gdy będzie większa dostępność szczepionek na przełomie maja i czerwca, być może będzie taka możliwość, by to rozważyć – mówiła Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Dodała, że być może, gdy pojawi się szczepionka jednodawkowa Johnsona zaszczepienie sportowców będzie realne.
Komisja będzie oczekiwać na pisemną odpowiedź w tej sprawie z resortu zdrowia.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz