Wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego
Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne złożyłam 18 lipca 2019 r. na niepełnosprawnego syna od urodzenia. Sprawa ciągnie się od tego czasu. SKO stwierdziło, że prezydent miasta Warszawy popełnił błąd, wydając decyzję odmowną, nie informując o zawieszenie emerytury. Czy właśnie na tej podstawie można ubiegać się o wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego?
Szanowna Pani,
Na chwilę obecną problem, o który Pani pyta: kwestia świadczenia pielęgnacyjnego dla osób, które sprawują przez całe życie opiekę nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem, a obecnie pobierające rentę lub emeryturę, pozostawiony jest jak na razie SKO i sądownictwu.
Na konkretne przepisy czekamy. W 2020 r. złożony został projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczący zrównania kwoty świadczeń, którą mogą otrzymać osoby sprawujące przez całe życie opiekę nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem, a obecnie pobierające rentę lub emeryturę, z kwotą, która przysługuje osobom w takiej samej sytuacji, którym jeszcze nie przyznano prawa do emerytury lub renty, i które w związku z tym mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. W dniu 17.11.2020 r. projekt ustawy skierowano do pierwszego czytania w komisjach. Przebieg procesu legislacyjnego w tej sprawie może Pani śledzić na stronie Sejmu.
Nie znam szczegółów Pani sprawy, a w szczególności decyzji SKO, gdzie wszystko powinno być dokładnie opisane w uzasadnieniu.
Bardzo ogólnie stwierdzając, nie znając jak wspomniałem całości Pani sprawy, możliwym byłoby ewentualne dochodzenie tzw. różnicy, czyli doprowadzenie do sytuacji gdy osoba pobierała emeryturę i dostaje wyrównanie do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego za ten „stracony” przez Panią okres, w związku z decyzją Prezydenta. Jednakże o tym, jak dalej postępować w Pani sprawie można zadecydować jedynie wtedy, gdy ma się znajomość całości sprawy.
Zawsze całokształt okoliczności warto omówić z prawnikiem (np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Pomoc prawna, Porady obywatelskie, Mediacja (ms.gov.pl).
Zalecam zapoznać się także z artykułem Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny