Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy instytucje publiczne będą zobowiązane do zapewnienia tłumacza PJM?

05.03.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieta i mężczyzna w kawiarni migają siedząc przy stoliku na którym stoją dwie filiżanki kawy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej widzi potrzebę zmiany w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, a także zbudowania jednolitego systemu szkoleń i certyfikacji tłumaczy polskiego języka migowego (PJM). 

Zapewniła o tym Anna Schmidt, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, odpowiadając na dezyderat sejmowej Komisji ds. Petycji. Wystosowała go ona w efekcie petycji, która wpłynęła do komisji.

Tłumacz także w sądach

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych domaga się w petycji nowelizacji ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która zapewniłaby osobom  głuchym dostęp do tłumacza języka migowego we wszystkich instytucjach finansowanych ze środków publicznych. Chodzi m.in. o jednostki oświaty, placówki służby zdrowia czy sądy.

- Postulat wydaje nam się zasadny, albowiem powinien istnieć system, który przeszkoli, zbada i narzuci wiedzę oraz rygor poziomu znajomości PJM. W naszej ocenie wymagałoby to nowelizacji ustawy o języku migowym i ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego – mówiła na posiedzeniu komisji 4 marca Anna Schmidt.

Nie ma tłumaczy przysięgłych języka migowego

Obecnie w polskim systemie prawnym nie istnieje system szkolenia i certyfikacji tłumaczy języka migowego, nie ma egzaminów państwowych w tym zakresie. Zapisów ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego nie stosuje się do tłumaczy języka migowego. Oznacza to, że nie istnieje w Polsce formalnie zawód tłumacza przysięgłego języka migowego. 

W odpowiedzi na dezyderat Komisji ds. Petycji, Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podkreślił, że są co prawda możliwości, z których mogą skorzystać osoby głuche, jeśli chodzi o dostęp do tłumacza migowego w ramach finansowania przez PFRON, ale także widzi potrzebę dalszych zmian.

Rozwijanie możliwości

W 2019 r. osoby głuche złożyły w tej sprawie 76 wniosków na kwotę ponad 215 tys. zł, 64 uzyskały dofinansowanie.

Paweł Wdówik podkreślił, że możliwości te będą rozwijane w ramach Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, w tym także nastąpi budowanie systemu certyfikacji tłumaczy języka migowego. Po powstaniu takiego systemu możliwa będzie nowelizacja ustawy o języku migowym.

Pełna odpowiedź resortu rodziny na dezyderat Komisji na stronie Sejmu (plik PDF, 130 KB).

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas