Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od kiedy zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych? Kto może skorzystać?

05.03.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieta z długimi włosami w czepku i kitlu gumowych rękawiczkach trzyma w ręku uniesioną do góry strzykawkę

10 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych z grupy 1B. Same szczepienia ruszą 15 marca – poinformował 4 marca na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM.

Do grupy osób przewlekle chorych, które będą mogły od 10 marca zapisać się na szczepienie zaliczają się pacjenci:

  • onkologiczni – z chorobą nowotworową, u których po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią oraz pacjenci, którym zdiagnozowano chorobę onkologiczną, ale nie podjęto jeszcze terapii. Szczepienia tej grupy odbędą się w punktach szczepień.
  • dializowani – z powodu przewlekłej niewydolności nerek. Szczepieni oni będą w stacjach dializ, stacjach z SDS, stacjach przy szpitalach węzłowych.
  • wentylowani mechanicznie i osoby zakwalifikowane do przeszczepów oraz pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne. Pacjenci po przeszczepie dostaną szczepionkę w punktach szczepień (tymczasowych, populacyjnych i węzłowo-populacyjnych). Pacjenci wentylowani zaś zaszczepieni będą w populacyjnych punktach szczepień lub zespołach mobilnych.

Szczepienia dla seniorów

Michał Dworczyk poinformował także, że 22 marca rozpocznie się szczepienie pacjentów w wieku 69 lat, a w kolejne dni szczepione będą osoby z kolejnych roczników.  Zapisy dla osób z rocznika 1952 rozpoczną się 11 marca i potrwają przez 3 dni.  Między 22 a 24 marca rejestrowani będą na szczepienia seniorzy z roczników 1952-1956, a między 25 a 27 marca – osoby z grupy 70+.

 

29 marca rozpocznie się szczepienie osób z grupy 1C, czyli funkcjonariuszy służb.

Dłuższa przerwa między dawkami

Wydłuży się także czas podania dwu dawek szczepionki. AstraZeneca od 8 marca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej dawki, a Pfizer po 42 dniach. Szef Kancelarii Premiera podkreśli, że jest to zgodne z zaleceniami producentów.

- Jeśli chodzi o osoby, które przebyły zakażenie, będą one szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką – powiedział szef KPRM.

Chodzi o jedną dawkę dostępnych obecnie w Polsce szczepionek.

8 marca rozpoczną się także dodatkowe szczepienia grupy zero.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kiedy szczepienia niepełnosprawnych i ich opiekunów ?
    niepelnosprawny
    05.03.2021, 11:07
    Czy niepełnosprawni są gorsza grupa ludzi niż policjanci, nauczyciele, prokuratorzy, ze o nich zapomniano w kalendarzu szczepien???????????????????????????
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas