Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje poważne zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych

17.01.2007
Autor: oprac. redakcja
Źródło: "Dziennik", 17 stycznia 2007 r.

Jak podał „Dziennik” Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która ma wprowadzić do systemu finansowania służby zdrowia dodatkowe nieobowiązkowe składki, zapewniające pacjentom podwyższony standard usług.

Zgodnie z informacjami gazety ministerstwo planuje utworzenie I, II i III filara ubezpieczeń, na wzór filarów funkcjonujących w systemie ubezpieczeń społecznych. I filar stanowiłoby obecnie opłacane obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. W ramach II filaru ubezpieczony opłacałby dodatkową nieobowiązkową polisę, która gwarantowałaby np. osobną salę w szpitalu, przewóz karetką, dodatkową pielęgniarkę czy lepsze wyżywienie. Taka dodatkowa polisa miałaby kosztować ok. 7-10 zł miesięcznie.

III filar stanowiłyby ubezpieczenia poza NFZ, czyli oznaczałoby to w pełni prywatne leczenie, na wzór proponowanych obecnie przez firmy medyczne abonamentów. Zakres usług zależałby tu od rodzaju wykupionej polisy, jednak na pewno zapewniałby korzystanie z leczenia poza kolejnością oraz wszechstronną opiekę szpitalną. Oczywiście polisy w ramach III filaru byłyby o wiele droższe niż w ramach II.
Nowy system miałby zacząć obowiązywać od 2008 r.

Proponowana reforma budzi zastrzeżenie niektórych środowisk. Krytykuje ją m.in. Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum non Nocere, twierdząc, że spowoduje ona pojawienie się pacjentów lepszej i gorszej kategorii. Co więcej, pomysł ministerstwa jest niezgodny z konstytucją, która każdemu obywatelowi gwarantuje równe prawo do opieki zdrowotnej.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha kontrargumentuje, że proponowane zmiany nie łamią konstytucji, gdyż II filar nie gwarantowałby lepszego czy szybszego leczenia, a jedynie lepsze warunki pobytu w szpitalu. Należy także pamiętać, że jeśli w II filarze pacjenci zaczęliby się masowo ubezpieczać, służba zdrowia otrzymałaby ogromny zastrzyk pieniędzy, co umożliwiłoby polepszenie warunków opieki dla wszystkich pacjentów. Zwraca się również uwagę, że w ramach II filaru pacjentów będą mogły przyjmować tylko te szpitale, które uczynią to bez uszczerbku dla pozostałych chorych.

Aby zachęcić Polaków do masowego ubezpieczania się w II filarze Ministerstwo Zdrowia chce zaproponować wprowadzenie możliwości odpisywania wydatków na dodatkowe ubezpieczenie od podatku. Na razie jednak nie wiadomo, czy na taką ulgę zgodzi się Ministerstwo Finansów.
Zdaniem posłanki Ewy Kopacz z PO poważną zachętą do dodatkowego ubezpieczenia może być ogłoszenie w 2008 r. przez ministra zdrowia koszyka świadczeń gwarantowanych. Kiedy chorzy zorientują się, jakie świadczenia będą zapewnione w ramach NFZ, chętniej skorzystają z możliwości ubezpieczenia się w II filarze.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas