Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielkopolskie: tablice do nauki języka migowego na przystankach autobusowych w Pile

28.02.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kciuk w górze

Tablice do nauki języka migowego pojawiły się w wiatach przystankowych w kilkunastu punktach Piły (Wielkopolskie). Dzięki nim mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z podstawowymi znakami i gestami, którymi porozumiewają się osoby niesłyszące.

Tablice zamontowano na 15 przystankach autobusowych. Miasto przygotowało je we współpracy z Katarzyną Jabłońską, tłumaczem i wykładowcą języka migowego. Przedsięwzięcie zrealizowano pod opieką merytoryczną Polskiej Rady Języka Migowego.

Wszędzie warto się uczyć

Plansze zawierają znaki polskiego alfabetu palcowego oraz kilka podstawowych zwrotów w języku migowym tj.: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam. Zamieszczone na tablicach komunikaty przypominają, że nie wszystkie osoby głuche znają dobrze język polski – większość z nich używa na co dzień języka migowego.

„Język migowy nie jest dowolną gestykulacją czy mimiką ani obrazowym pokazywaniem rzeczy za pomocą rąk. To naturalny język osób głuchych. Polski język migowy nie jest odmianą języka polskiego mówionego ani pisanego. Ma swoją własną gramatykę i słownictwo. Alfabet palcowy nie jest językiem migowym - to zbiór różnych układów palców, którym najczęściej odpowiadają litery pisane” – zapisano na planszach.

Tablice zachęcają też do „swobodnego, otwartego i życzliwego” kontaktu z osobami głuchymi. „Staraj się migać tak, jak umiesz. Ucz się języka migowego lub znaków migowych, również okazjonalnie, od osób głuchych” – zachęcają autorzy projektu.

Skrócenie dystansu

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa zgłoszona została przez Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszący „Migacze” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Daj Radość Niepełnosprawnym”.

Aleksandra Kramkowska z Urzędu Miasta Piły poinformowała, że inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności.

- Tablice do nauki języka migowego pozwalają lepiej poznać świat osób z niepełnosprawnościami; umieszczenie ich w przestrzeni publicznej pozwala edukować społeczeństwo, skraca dystans i usprawnia komunikację wśród różnych grup społecznych – podała.

Pilski magistrat podkreślił, że w 2013 r. Piła jako pierwszy samorząd w Polsce, rozpoczęła tłumaczenie na język migowy sesji rady miasta. W 2018 roku pilanie pobili rekord Polski w jednoczesnym miganiu, był to jeden z akcentów pilskich obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Jednocześnie zamigało wówczas 420 osób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas