Przełomowe badanie szansą dla chorych na SLA
Przełomowe odkrycie uczonych z Uniwersytetu Edynburskiego w Szkocji może odwrócić szkody zdrowotne u osób ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA lub MND - ang.).
Stwardnienie zanikowe boczne to groźna i wciąż nieuleczalna choroba układu nerwowego. Dotyczy osób sędziwych i w średnim wieku, ale w 10% przypadków jej objawy pojawiają się przed czterdziestką. Choroba zwykle rozwija się powoli, przez całe lata.
Każdego roku w Wielkiej Brytanii pojawia się ponad 1500 nowych przypadków SLA. Ponad połowa pacjentów umiera w ciągu dwóch lat od postawienia diagnozy. Od tej reguły są wyjątki – najbardziej chyba znany dotyczy brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga, który zmarł w 2018 roku. Lekarze zdiagnozowali u niego chorobę w wieku 21 lat i nie dawali mu więcej niż dwa, trzy lata życia. Potem został światowej sławy naukowcem, badał m.in. fenomen czarnych dziur, i dożył późnej starości.
Ważne odkrycie
Czy inni z SLA będą teraz mogli cieszyć się długim życiem, tak jak Hawking? Eksperci z Uniwersytetu Edynburskiego, gdzie kształcił się także wybitny polski lekarz i biochemik Lech Działoszyński, wiedzą już, co jest nie tak z komórkami nerwowymi osób z SLA. Wiedzą też – co niezwykle ważne – że można je odbudować za pomocą leków wykorzystywanych w innych chorobach.
Okazało się, że w komórkach macierzystych osób z SLA, akson – długi element komórki, który łączy się z mięśniem – był krótszy niż w komórkach zdrowych.
Idąc dalej: ruch mitochondriów, to inna struktura obecna w komórce – jej źródło energii, które przemieszczają się w górę i w dół aksonów, był zaburzony. Uszkodzenie komórek nerwowych przez stwardnienie zanikowe boczne można więc cofnąć, przywracając źródło energii komórki w mitochondriach.
Przełom w badaniach
Badanie, w którym wykorzystano m.in. tkankę rdzenia kręgowego pobraną od zmarłych pacjentów z SLA, zostało bardzo ciepło przyjęte przez brytyjskie organizacje charytatywne.
„Fascynujący przełom” – to opinia fundacji założonej przez szkocką legendę rugby, Doddie Weira.
Z kolei Craig Stockton, dyrektor MND Scotland, mówi, że wyniki badania są kolejnym elementem układanki, przybliżającym nas do skutecznego leczenia SLA.
- Gdy naukowcy znajdą już lek, który mógłby odbudować komórki nerwowe pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym, badania kliniczne z wykorzystaniem prekursorskiej metody MND-SMART ruszą pełną parą. Nasza organizacja przeznaczyła już na ten cel 1,5 mln funtów – wyjaśnia.
- Uczeni, lekarze, organizacje dobroczynne (...) – wszyscy wykonują tytaniczną pracę, szukając leku. Łącząc siły sprawimy, że przyniesie ona owoce – konkluduje.
Komentarze
-
igcahupip
25.07.2022, 13:44 -
ofofocapovoso
25.07.2022, 13:23 -
Przełom...
30.08.2021, 12:48Czekam na ten lek oby z dobrym skutkiemodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz