Nowe restrykcje od 27 lutego. Gdzie będą największe?
- Musimy wykonać mały kroczek wstecz, dokładnie o 1/16 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej 24 lutego, ogłaszając nowe restrykcje dotyczące pandemii COVID-19, które będą obowiązywały od soboty 27 lutego.
Adam Niedzielski podkreślił, że rośnie dynamika zakażeń COVID-19.
- Trzecia fala epidemii rozpędza się. Mamy wzrost o 1/3 zakażeń tygodniowo i przyrost obłożenia łóżek o ponad 1200. Wzrasta także liczba zleceń na testy, w ciągu tygodnia o 24 proc. Liczba badań wskazuje na wzrost niepokojących objawów – mówił minister zdrowia.
Zaznaczył, że są i będą się pojawiały nowe mutacje wirusa i w tym obszarze także widać niepokojący trend.
Północ bardziej dotknięta
- Na poziomie regionów sytuacja jest dość zróżnicowana, bardziej obecnie dotknięta jest północ Polski, województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie. Mniej dotknięte obecnie jest województwo dolnośląskie czy łódzkie – mówił szef resortu zdrowia.
Podkreślił, że najbardziej niepokojąca jest sytuacja w warmińsko-mazurskim, co odciska także piętno na szkołach, gdzie rośnie absencja uczniów.
- Przed nami rozwój trzeciej fali. Jej szczyt będzie na poziomie 10 tys. zakażeń dziennie. Nie jest to dobra perspektywa – powiedział minister.
Jakie obostrzenia na Warmii?
Dlatego też cofnięcie się o 1/16 kroku będzie dotyczyło od soboty, 27 lutego, województwa warmińsko-mazurskiego. Na powrót zostaną tam zamknięte hotele, muzea, kina, baseny, stoki, teatry, korty, galerie handlowe. Klasy 1-3 wrócą do nauki zdalnej.
Maska zamiast przyłbicy
Restrykcje dotyczące całego kraju, które będą obowiązywać od soboty 27 lutego to:
- kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji. Warunkiem zwolnienia z niej będzie negatywny wynik testu na COVID-19 z ostatnich 48 godzin lub przyjęcie obu dawek szczepionki.
- Od 27 lutego nie można będzie także stosować samych tylko przyłbic. Jeśli ktoś chce używać przyłbicy, będzie miał także obowiązek oprócz tego nosić maseczkę.
- Nie będzie już można stosować chust, szalików, bandan, kominów zamiast maseczki. Krótko mówiąc, zawsze będzie obowiązek założenia maseczki.
Minister Niedzielski zachęcił także do stosowania aplikacji STOP COVID (ProteGO SAFE), która pozwoliła np. w Wielkiej Brytanii ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Przypomniał o higienie rąk, zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczki i wietrzeniu pomieszczeń.
24 lutego ministerstwo zdrowia podało, że liczba dziennych zakażeń wynosi ponad 12 tys., średnia dzienna liczba w ciągu ostatniego tygodnia to 8 tys.
Komentarze
-
Co robbić?
24.02.2021, 16:56A osoby mające trudności z oddychaniem i te nie mogące samodzielnie założyć maski, co maja robić?odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz