Śląsk oczami osób niepełnosprawnych
W dniach od 02.10.2006 do 22.12.2006 w katowickim Stowarzyszeniu „Arteria” realizowany jest projekt „Nasz, czyli Ślązaków portret własny”.
Zajęcia, w których uczestniczy grupa 20 niepełnosprawnych osób – wychowanków Stowarzyszenia „Arteria”, prowadzone są trójtorowo: podczas zajęć z dydaktyki wychowankowie zapoznają się z historią Śląska oraz miast, z których pochodzą.
Największy nacisk kładziony jest na poznanie historii Katowic jako stolicy. W szczególności poznanie kultury sztuki oraz muzyki tego regionu Polski. Zajęcia z grafiki to m.in. poznawanie historii swoich przodków, portretowanie swojej rodziny z wykorzystaniem technik graficznych. Zajęcia plastyczne to poznanie, a następnie przedstawienie najciekawszych budowli oraz dzielnic Katowic widzianych oczami wychowanków. Jedną z wykorzystywanych podczas zajęć technik jest malarstwo na szkle. W trakcie prowadzenia zajęć plastycznych ważnym elementem edukacyjnym stało się zwiedzanie najciekawszych obiektów i miejsc, połączone z fotografowaniem ich. Takie podejście do tematu ma przybliżyć osobom niepełnosprawnym historię miasta poprzez ujęcie architektoniczne.
Temat, który wybrano do realizacji pozwala utożsamić się z miejscem, w którym dorastają podopieczni, i uświadomić podopiecznym biorącym udział w projekcie bogactwo historii Śląska. Ciekawy oraz przystępny sposób prezentacji tematów poprzez zwiedzanie interesujących miejsc (Nikiszowiec, Janów), obiektów (Urząd Miasta Katowice, Urząd Wojewódzki, Biblioteka Śląska, Muzeum Śląskie), projekcja urywków filmów Kazimierza Kutza, wspólne spotkanie w kinie, kafejce, pozwala w sposób przystępny zapoznać uczestników projektu z bogactwem historii, regionu w którym żyją.
Stowarzyszenie: Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria” prowadzi warsztaty dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i umiarkowanym. Stowarzyszenie pomaga osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom w dążeniu do jak najpełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym. Zajęcia przygotowywane w Stowarzyszeniu nakierowane są na trzy podstawowe działania: artystyczne (prowadzenie pracowni ceramicznej i graficznej), zajęcia praktyczne (gospodarstwo domowe, dydaktyka) oraz zajęcia ruchowe (rehabilitacja). Wychowankowie pozostają także pod stałą opieką psychologa. Młodzież biorąca udział w projekcie to osoby niepełnosprawne intelektualnie z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.
Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji
Bankowej im. Leopolda Kronenberga. Rezultaty realizowanego projektu
będziemy mogli oglądać podczas wystawy prac wychowanków, która
odbędzie się na początku przyszłego roku w Galerii filii Biblioteki
Śląskiej przy ul. Ligonia w Katowicach oraz Muzeum Historii
Katowic.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz