Bydgoszcz: Niewidomi pokażą swój sportowy świat
Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Niewidomych i Słabowidzących OCULUS zapraszają na II Ogólnopolski Turniej w Showdown, który odbędzie się 19 października (sobota) w nowym Ośrodku Sportowym Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Krasińskiego 3a w Bydgoszczy.
Showdown został wymyślony w 1960 r. przez Kanadyjczyka Joe Lewisa. Miał być początkowo jedynie rozrywką dla osób niewidomych. Jednak z czasem ta zabawa stała się sportem; obecnie gra się w nią na całym świecie, a w 2016 roku dołączy do dyscyplin paraolimpijskich. W 2012 roku na igrzyskach olimpijskich w Londynie został rozegrany pierwszy paraolimpijski turniej pokazowy w showdown.
Najsilniejszymi ośrodkami showdownu w naszym kraju są Wrocław, Lublin i Bydgoszcz, która ogólnopolski turniej w tej dyscyplinie organizuje już po raz drugi.
Sport ten stworzony został z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Jest dyscypliną o charakterze integracyjnym. W showdown mogą grać również osoby pełnosprawne.
Równe szanse
Pojedynek odbywa się na specjalnym stole, obramowanym listwami. Zawodnicy grają piłką z twardego tworzywa sztucznego z dzwoneczkiem w środku (dzwoneczek wskazuje położenie piłki).
Piłkę odbija się drewnianymi wiosełkami. Dla wyrównania szans zawodnicy mają zasłonięte oczy specjalnymi okularami, przez które nic nie widać. Rozgrywający posługują się tylko narządem słuchu, dlatego ważne jest, by na sali, gdzie toczy się rozgrywka, panowała cisza.
Ręce graczy chronią rękawice. Gracze obu drużyn oddzieleni są pionowym ekranem, dzielącym stół na pół. Na przeciwległych końcach stołu umieszczone są bramki. Rozgrywka trwa do zdobycia przez jedną z grup 11 punktów. Umieszczenie piłki w bramce przeciwnika to dwa punkty; uderzenie w pionowy ekran na środku stołu – punkt dla przeciwnika. Jeden punkt przeciwnikowi zapewniają także: wyrzucenie piłki poza stół przez drugą drużynę oraz dotknięcie przez nią piłki czymkolwiek poza wiosełkiem. Gracz serwuje dwukrotnie. Po dwóch zagraniach następuje zmiana serwującego.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do oglądania zmagań zawodników podczas sobotniego turnieju. Rozgrywki odbywać się będą w godzinach 10.00-17.30.
Turnieje pokazowe i nordic walking
W tym dniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, odbędzie się również dzień otwarty pn. „Sport dla Niewidomych”, podczas którego zostaną rozegrane turnieje pokazowe w szachach, warcabach i brydżu sportowym oraz pokaz plenerowy nordic walking. Będzie można zobaczyć, jak niewidomi i niedowidzący dają sobie radę w świecie sportu, i spróbować rywalizacji z nimi.
Imprezy dofinansowały miasto Bydgoszcz oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz