Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Niemożliwe staje się możliwe”: za nami 9. grodziski przegląd twórczości ON

15.10.2013
Źródło: inf. prasowa

„Niemożliwe staje się możliwe – twórcze działania wyrównują szanse osób niepełnosprawnych” – to hasło dziewiątego już Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Ogrody Integracji”, który 27 września br. odbył się w Grodzisku Mazowieckim.

Organizatorem wydarzenia było Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim. Do współpracy zaproszono Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie powiatu grodziskiego oraz Centrum Kultury.

- Jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie znamy środowisko osób niepełnosprawnych i widzieliśmy potrzebę zorganizowania imprezy, która  da możliwość pokazania mieszkańcom powiatu, że osoby niepełnosprawne, mające trudności w zaspokajaniu własnych życiowych potrzeb, mające problem z porozumiewaniem się z otoczeniem, poprzez sztukę wyrażają siebie i pokazują nam swój sposób widzenia świata – podkreślają organizatorzy.

Wydarzenie miało na celu przełamywanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych, promowanie ich osiągnięć, wartości i artystycznego dorobku, a także integracja tej grupy osób z resztą społeczeństwa.

Profesjonalne występy i jury

Artyści z niepełnosprawnością dokonywali prezentacji na dużej scenie Centrum Kultury, w holu zaś pokazywano rękodzieło i różne formy prac plastycznych. – Sztuka tworzona przez osoby niepełnosprawne jest autentyczna, pełna pasji, oderwana od oficjalnie uznawanych nurtów i stylów, niezależna. Zawiera szczerość i prawdziwość wypowiedzi wynikającą z wewnętrznej potrzeby ekspresji i zaznaczenia swojej obecności w społeczeństwie – zauważają organizatorzy.

„Ogrody Integracji” z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością; przyciągają osoby niepełnosprawne z różnych placówek terapeutycznych i gości nie tylko z okolicznych powiatów. – Gościliśmy już niepełnosprawnych artystów z Warszawy, zespół z Buska Zdroju śpiewający ballady Wojtka Belona, a nawet 50-osobową orkiestrę osób niepełnosprawnych Vita Activa z Gdańska, która koncertuje na całym świecie. Występował u nas niewidomy piosenkarz z Kocka Grzegorz Fijałkowski, który wygrał Festiwal Zaczarowanej Piosenki, a w tym roku pięknie zaśpiewała nam niepełnosprawna dziewczyna z Poznania Zuzanna Ambroży oraz Emilia Kacprzak z Żyrardowa – informują realizatorzy przedsięwzięcia.


Oceny występów dokonało profesjonalne jury, w skład którego weszli m.in.: Paweł Dłużewski, Andrzej Zaorski, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Grochola, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska, Piotr Rubik, Janusz Tylman, Czesław Majewski, Maria Winiarska, Agnieszka Maciąg, Robert  Wolański, Radosław Pazura, Joanna Cichoń, Hanna Makowska, Krzysztof Cwynar, Dariusz Wnuk, Ryszard Makowski i Jerzy Janeczek.

W jury zasiedli także profesjonalni psychologowie Piotr i Tatiana Mosakowie oraz Mikołaj Markiewicz, a także artyści plastycy Danuta Borys i Ryszard Krawczyk. Wieloletnim przewodniczącym jury jest prof. Wojciech Siemion. 

Na zakończenie imprezy uczestnikom przekazano nagrody ufundowane przez sponsorów.

- Ogrody Integracji są doskonałą lekcją tolerancji, uczą szacunku dla drugiego człowieka i odnajdywania jego wewnętrznego piękna, nawet wtedy, gdy jego ciało jest chore, ułomne, brzydkie czy niepełnosprawne – zaznaczają organizatorzy.

Patronat nad  „Ogrodami Integracji” objęli starosta powiatu grodziskiego i burmistrz Grodziska Mazowieckiego. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas