Uniwersytet dla wszystkich – 10 lat działań UW na rzecz niepełnosprawnych
W Auli budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego 22 listopada 2006 r. odbyła się panelowa konferencja zatytułowana „Uniwersytet dla wszystkich”, na której zaprezentowano 10-letni dorobek Uczelni w zakresie udostępniania edukacji osobom niepełnosprawnym.
Na konferencji zaprezentowano różne rozwiązania w zakresie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, które wypracował i wdrożył UW, jak również zastanawiano się nad rzeczywistymi możliwościami usuwania wszelkich barier - nie tylko architektonicznych - w dostępie do edukacji. Z jednej strony bowiem każda osoba niepełnosprawna powinna mieć prawo studiowania oraz wyboru kierunku studiów zgodnie z własnymi zainteresowaniami, z drugiej strony - ze względu na swą niepełnosprawność - nie na każdym kierunku będzie mogła w pełni i w takim samym czasie, co studenci pełnosprawni, realizować program studiów. Podkreślano jednocześnie jak wielkie zasługi w umożliwieniu podjęcia i kontynuowania studiów przez osoby niepełnosprawne miało powołane na uczelni w 1996 roku Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW. Uniwersytet Warszawski jest dziś dla wielu uczelni wyższych przykładem tego, jak można skutecznie rozwiązać problemy związane z udostępnianiem edukacji dla osób niepełnosprawnych o różnych schorzeniach i ograniczeniach.
Rektor UW, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow
Jak powiedziała w trakcie spotkania Rektor UW, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, uniwersytet ma stworzyć warunki umożliwiające podjęcie studiów przez osoby niepełnosprawne, a nie stosować wobec nich taryfy ulgowej. Jeżeli stworzy się im takie warunki, wtedy nie ma powodów, aby traktować ich ulgowo. UW ma z czego być po dumny. Przede wszystkim stworzyliśmy ogólnopolskie standardy i regulacje, jak postępować ze studentem z określoną niepełnosprawnością. To wszystko co osiągnęliśmy w ciągu tych 10 lat nie byłoby możliwe bez wielu osób i pracowników uczelni. Ale szczególnie dzięki zaangażowaniu Pawła Wdówka, kierownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW.
Prorektor ds. Studenckich UW, prof. dr hab. Konstanty
Adam Wojtaszek
Prorektor ds. Studenckich UW, prof. dr hab. Konstanty Adam Wojtaszek podkreślił, że w ciągu dziesięciu lat dwudziestokrotnie zwiększyła się na uczelni liczba studiujących osób niepełnosprawnych: w 1996 roku było ich 40, a w 2006 roku akademickim jest ich 902. Uczelnia stworzyła równe szanse na podjęcie studiów - mówił Konstanty Adam Wojtaszek - te same szanse mają osoby niepełnosprawne. 23 budynki uniwersytetu są w pełni dostosowane i bez barier architektonicznych, a 12 innych zaadoptowanych. Zmodernizowaliśmy 23 pracownie, stworzyliśmy lektoraty języka angielskiego dla osób ze schorzeniami słuchu i wzroku oraz bibliotekę cyfrową, w której studenci mogą wypożyczyć wiele nagranych książek i lektur. Nasze dwa autobusy przywożą na zajęcia i odwożą do domu tych studentów, którzy mają trudności z dostaniem się na uczelnię.
Kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW Paweł
Wdówik
Kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW Paweł
Wdówik
Bycie podopiecznym nie wyklucza bycia obywatelem. Są osoby
niepełnosprawne które wymagają opieki i wsparcia. Bez tego nie
miałyby szansy studiować, podjąć pracy, czy rozwijać swoich
zainteresowań. Są też tacy jak ja, którzy w świetle prawa są
całkowicie niezdolni do pracy i egzystencji, choć pracują. Jako
osoba niewidoma, w świetle prawa nie mogę składać podpisu na
dokumentach. Tymczasem podpisuję ich wiele w każdym tygodniu. Jako
obywatel chcę mieć prawo do samodzielności, mieć prawo, by pójść do
sklepu, jakiego chcę, pracować, gdzie chcę i studiować na kierunku,
na jakim chcę. Tymczasem całkiem niedawno sklep TESCO odmówił mi
zrobienia u siebie zakupów, ponieważ chciałem wejść z psem
przewodnikiem, bez którego się nie poruszam. Niestety jest również
wiele uczelni wyższych w Polsce, które nie chcą przyjąć na studia
osób niepełnosprawnych.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz