Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Uchwała a parkowanie

12.07.2013
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 2/2013

W moim mieście wojewódzkim Rada Miasta podjęła uchwałę, że bezpłatnych miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych w strefie parkowania mogą korzystać tylko osoby o widocznym kalectwie. Według mnie to ewidentne łamanie prawa. Czy mam rację? Mam znaczny stopień niepełnosprawności z powodu ciężkiej choroby serca.

Adam H. z woj. kujawsko-pomorskiego

 Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko:
Samorządy podejmują uchwały miejscach parkingowych na podst. Art. 18 ust. 2 pkt. 8, Art. 40 ust. 1 Ustawy z dn, 8 marca 1990 r.o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i na podst. Art. 13 ust. 1 pkt. 1, art. 13b, ust. 1–5, 7 i Art. 13f ust. 1, 2 i 3 Ustawy z dn. 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.).

Użycie nieostrego stwierdzenia „osoby o widocznym kalectwie’’ może być uznane za błąd, choć pojawia się również np. przy okazji tworzenia zasad użycia broni przez polskie wojsko na misjach zagranicznych. Ustawa przewiduje, że broni nie używa się wobec kobiet w widocznej ciąży, dzieci, starców oraz osób o widocznym kalectwie, chyba że okoliczności wskazują na konieczność jej użycia (np. podejrzenie zamachu). Z całą pewnością prostsze byłoby odwołanie się do orzeczeń, czyli np. przywileje przysługują osobom z określonymi orzeczeniami. Można próbować zmienić istniejące zasady, łatwiej jednak o to, gdy działa się w grupie (np. jako stowarzyszenie).

Komentarz

  • do Pani
    trebor
    26.07.2013, 07:35
    jeśli masz chore serduszko, pamiętaj że ruch to zdrowie nie wykręcaj się !

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas