PFRON zrefunduje składki płacone przez rencistów - przedsiębiorców
Na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się autopoprawką do nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pojawiła się w niej propozycja refundowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych składek na ubezpieczenie społeczne należnie od niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników.
Obecnie renciści prowadzący działalność gospodarcza zobowiązani są jedynie do opłacania składki zdrowotnej. Zgodnie z wcześniejszymi planami sytuacja ta miała ulec zmianie z końcem maja 2006 r. – od tego momentu renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, mieli opłacać pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak wobec licznych protestów wprowadzenie obowiązku płacenia pełnych składek zostało odsunięte do końca 2006 r. W tym czasie posłowie mieli przygotować nowe rozwiązania tej kwestii, które uwzględniałyby wszystkie aspekty tego zagadnienia. Z jednej strony chodziło o uwzględnienie sytuacji finansowej wielu rencistów, których często najzwyczajniej nie stać na opłacanie pełnych składek, a z drugiej strony zniwelowanie sytuacji, kiedy część przedsiębiorców działa na rynku na preferencyjnych warunkach.
Pojawiły się dwa pomysły rozwiązania problemu: albo uzależnienie wysokości składek od uzyskiwanego dochodu, albo refundowanie ich przez PFRON. W autopoprawce rząd zdecydował się na tę drugą koncepcję. PFRON miałby refundować niepełnosprawnemu przedsiębiorcy obowiązkowe składki emerytalną i rentową, obliczone od najniższej podstawy ich wymiaru – czyli 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warunkiem uzyskania takiej refundacji byłoby jednak uprzednie terminowe opłacenie ich przez rencistę. Jeśli zatem propozycje rządu zostałyby przyjęte, niepełnosprawny przedsiębiorca będzie musiał z własnej kieszeni pokryć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i na Fundusz Pracy.
Rząd proponuje wprowadzenie także refundacji składek należnych od niepełnosprawnych rolników – składki wypadkowej, chorobowej, macierzyńskiej oraz emerytalno-rentowej.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz