Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Renta krajowa i zagraniczna

07.06.2013
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 1/2013

Choruję na SM, i właśnie otrzymałem na rok pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności w ZUS. Chciałbym teraz dopytać o staż pracy. Mam okresy składkowe zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, stąd rozpatrywanie mojego wniosku o rentę trwa od pół roku. Rentę co prawda mi przyznano, ale nadal nie mam z tego tytułu ani grosza! Pytanie moje brzmi: czy sprawdzono najpierw moje wszystkie składki z ostatnich 10 lat, a potem otrzymałem wezwanie na badanie komisji lekarskiej ZUS, czy też może najpierw wezwanie na badania, a teraz sprawdzane są moje składki. Jaka jest kolejność? Obieg dokumentacji jest koszmarnie długi w przypadku osób, które kiedyś pracowały za granicą. Ponadto poinformowano mnie, że skierowano odrębne pismo do Anglii o przyznanie mi renty brytyjskiej. Jaką w rzeczywistości rentę otrzymam?

Dariusz H. z woj. podkarpackiego

 Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko:
Orzeczenie o niepełnosprawności a przyznanie renty to dwie odrębne sprawy. Możliwe jest bowiem, że ktoś zostaje uznany za niezdolnego do pracy, a prawa do renty nie uzyska, ponieważ np. nie ma wystarczająco dużo okresów składkowych i nieskładkowych. A jednocześnie uznanie za niezdolnego do pracy jest niezbędne, by prawo do renty uzyskać. Przy ustalaniu polskiej renty ZUS uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym, pod warunkiem że okresy te się nie pokrywają. Okresy ubezpieczenia w państwie, z którym Polska nie podpisała umów, nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty w Polsce.

Jeżeli chcemy uzyskać prawo do renty w Polsce, a nie mamy okresu ubezpieczenia wymaganego do uzyskania świadczenia, ZUS uwzględnia (sumuje) również zagraniczne okresy naszego ubezpieczenia lub zamieszkania we wszystkich innych państwach członkowskich. Jeżeli osoba zainteresowana rentą mieszka w Polsce oraz ma okresy ubezpieczenia w Polsce i innych państwach członkowskich albo państwach umownych wniosek o rentę składa we właściwej jednostce ZUS realizującej umowę międzynarodową (działającej w Oddziale ZUS w Nowym Sączu, Opolu, Łodzi, Warszawie lub Szczecinie) – bezpośrednio do tej jednostki albo za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS miejsca zamieszkania. Jednostka ZUS realizująca umowę międzynarodową rozpatrzy uprawnienia do polskiej renty oraz przekaże wniosek o świadczenie zagraniczne do właściwej zagranicznej instytucji państwa członkowskiego lub państwa umownego.

Osoba zainteresowana, która ma okresy ubezpieczenia w Polsce i za granicą w państwach członkowskich lub w państwach umownych, może otrzymywać jednocześnie świadczenia z Polski oraz z innych państw członkowskich lub państw umownych, w których spełniła warunki wymagane do nabycia prawa do renty.

Z informacji ogólnie dostępnych wynika, że proces ustalania okresów ubezpieczenia trwa długo, choć w tej sytuacji nie powinien Pan rezygnować z prób przyśpieszenia tego procesu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Sumowanie okresów ubezpieczenia
    Wojtek
    26.12.2019, 21:16
    Z powyższej wypowiedzi prawnika wynika, że przy ustalaniu polskiej renty ZUS uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich EOG Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym, pod warunkiem że okresy te się nie pokrywają. Czy takie same zasady obowiązują w sytuacji, gdy okres ubezpieczenia w Polsce wynosi 8 miesięcy a w Anglii - 11 lat? A w konsekwencji, czy w takim przypadku można starać się o rentę w Polsce?
    odpowiedz na komentarz
  • renta
    krzysiek
    12.08.2019, 15:33
    Witam pracowałem legalnie w uk przez 8 lat zjechalem do Polski i zachorowalem w Polsce została przyznana mi renta lecz w ul usłyszałem odmowna decyzję choć przez te 8 lat placilem składki itp. Moje pytanie dlaczego nie chcą mi przyznać renty?
    odpowiedz na komentarz
  • Platnik składek emerytalnych w Anglii.
    Grzegorz
    31.05.2019, 11:14
    Kto płaci składki i jaką kwotę na emeryturę angielską dla niepełnosprawnych mam postępujące SM ( rząd , czy jakaś inna organizacja } i jak to sprawdzić ? Mam przyznaną rentę i otrzymuję niższą kwotę niż mi wyświetla komputer o ponad 30 GBP czy są opłacane jakieś inne składki z mojej angielskiej renty ? Na brytyjskiej decyzji mam właśnie tę niższą kwotę i żadnej innej informacji. Proszę o odpowiedz. Z poważaniem Grzegorz.
    odpowiedz na komentarz
  • W horobie retinis pigmentoza
    Grazyna
    30.10.2018, 10:27
    Witam czy możliwe jest otrzymywanie renty inwalidzkiej przyznanej w uk po powrocie do Polski
    odpowiedz na komentarz
  • Agnieszka
    Agnieszka
    22.02.2018, 22:11
    Mieszkam w Angli i chce przeprowadzic sie do hiszpani moj syn ma PIP rene czy jest mozliwe jo przeniesc do innego kraju
    odpowiedz na komentarz
  • renta inwalidzka z austri
    sinzinger jacek
    18.11.2015, 10:05
    Jak dlugi okres mam czekac na kase papiery juz maja ponad miesiac szukuje sie przeciw panstwie sad czy po terminie beda zwracane pieniadze czas maja na wyplate renty miesiac co teraz
    odpowiedz na komentarz
  • Rencista w Polsce winien przepraszac Tuska ze zyje
    antek
    16.12.2013, 20:50
    Dyskryminacja Amputantów w Polsce jak w starozytnej Sparcie Panie Tusku kołem młyńskim będzie Ci wisieć-krzywda jaka wyrządziłeś amputantom rąk i nóg pozbawiając Nas możliwości dorobienia ,po wypadku,kwot potrzebnych na zakup protez.Zmieniłeś ustawe o rentach w 2002 r.Wpedziłeś Amputantow w pułapkę rentową-pracujesz i dorobisz 70% przychodu najniższego uposażenia w nagrodę za aktywność zawodową Twoji Hycle i Twoich następcow zabrali nam 50%renty,powyzej 130% zabierano już całą rente..A wszystko po to aby nas pozbawić możliwości zarobienia i kupna protezy ,która dzisiaj kosztuje 10000 zł-25000 zł.Stworzyłeś prawo" niewolnika"-nie masz kasy nie kupisz protezy , jeśli ją zarobisz w nagrodę zabierzemy Ci rentę i znowu nie kupisz.A dotacja od czasów Jaruzelskiego jest niezmienna i wynosi ,raz na 3 lata = 1200 zł.Jednak to prawda ,Ze jesteś i tworzysz kawiorową Prawice.PRZEKLINAM CIE I ZYCZE CI WSZYSTKIEGO NAJGORSZEGO.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas