Prawnik radzi: Renta krajowa i zagraniczna
Choruję na SM, i właśnie otrzymałem na rok pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności w ZUS. Chciałbym teraz dopytać o staż pracy. Mam okresy składkowe zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, stąd rozpatrywanie mojego wniosku o rentę trwa od pół roku. Rentę co prawda mi przyznano, ale nadal nie mam z tego tytułu ani grosza! Pytanie moje brzmi: czy sprawdzono najpierw moje wszystkie składki z ostatnich 10 lat, a potem otrzymałem wezwanie na badanie komisji lekarskiej ZUS, czy też może najpierw wezwanie na badania, a teraz sprawdzane są moje składki. Jaka jest kolejność? Obieg dokumentacji jest koszmarnie długi w przypadku osób, które kiedyś pracowały za granicą. Ponadto poinformowano mnie, że skierowano odrębne pismo do Anglii o przyznanie mi renty brytyjskiej. Jaką w rzeczywistości rentę otrzymam?
Dariusz H. z woj. podkarpackiego
Prawnik Anita Siemaszko: Orzeczenie o niepełnosprawności a
przyznanie renty to dwie odrębne sprawy. Możliwe jest bowiem, że
ktoś zostaje uznany za niezdolnego do pracy, a prawa do renty nie
uzyska, ponieważ np. nie ma wystarczająco dużo okresów składkowych
i nieskładkowych. A jednocześnie uznanie za niezdolnego do pracy
jest niezbędne, by prawo do renty uzyskać. Przy ustalaniu polskiej
renty ZUS uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub
zamieszkania w państwach członkowskich EOG (Europejskiego Obszaru
Gospodarczego), Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska
podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym, pod
warunkiem że okresy te się nie pokrywają. Okresy ubezpieczenia w
państwie, z którym Polska nie podpisała umów, nie będą brane pod
uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty w Polsce.
Jeżeli chcemy uzyskać prawo do renty w Polsce, a nie mamy okresu ubezpieczenia wymaganego do uzyskania świadczenia, ZUS uwzględnia (sumuje) również zagraniczne okresy naszego ubezpieczenia lub zamieszkania we wszystkich innych państwach członkowskich. Jeżeli osoba zainteresowana rentą mieszka w Polsce oraz ma okresy ubezpieczenia w Polsce i innych państwach członkowskich albo państwach umownych wniosek o rentę składa we właściwej jednostce ZUS realizującej umowę międzynarodową (działającej w Oddziale ZUS w Nowym Sączu, Opolu, Łodzi, Warszawie lub Szczecinie) – bezpośrednio do tej jednostki albo za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS miejsca zamieszkania. Jednostka ZUS realizująca umowę międzynarodową rozpatrzy uprawnienia do polskiej renty oraz przekaże wniosek o świadczenie zagraniczne do właściwej zagranicznej instytucji państwa członkowskiego lub państwa umownego.
Osoba zainteresowana, która ma okresy ubezpieczenia w Polsce i za granicą w państwach członkowskich lub w państwach umownych, może otrzymywać jednocześnie świadczenia z Polski oraz z innych państw członkowskich lub państw umownych, w których spełniła warunki wymagane do nabycia prawa do renty.
Z informacji ogólnie dostępnych wynika, że proces ustalania okresów ubezpieczenia trwa długo, choć w tej sytuacji nie powinien Pan rezygnować z prób przyśpieszenia tego procesu.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Komentarz