Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kampania Edukacyjna "Rak płuca. Wczesne wykrycie = Dłuższe życie"

30.10.2006
Autor: Marta Szulc
Źródło: Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca

24 października 2006 rozpoczęła się Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Rak płuca. Wczesne wykrycie = Dłuższe życie”, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca. Jej celem jest poinformowanie, kto powinien się przebadać i jakie badania powinny zostać wykonane, aby wykryć raka płuca. Dzięki wcześnie postawionej diagnozie i najnowszym metodom leczenia możliwe jest zahamowanie choroby i wydłużenie życia pacjenta.

Rak płuca jest najbardziej zabójczym nowotworem złośliwym. Co roku umiera na niego w Polsce blisko 20 tys. osób, a tylko co piąta przeżywa więcej niż rok od momentu postawienia diagnozy. Informacje dotyczące konieczności wykonania badań diagnostycznych kierujemy do osób, które:

  • mają więcej niż 40 lat, 
  • palą papierosy, 
  • są narażone na wdychanie dymu tytoniowego, 
  • są zagrożone genetycznie, gdyż choroba nowotworowa występowała w rodzinie, 
  • jedzą mało warzyw i owoców.

Ponadto osoby, które zauważą u siebie przynajmniej jeden z poniższych objawów:

  • częste infekcje dróg oddechowych, 
  • duszności bez przyczyny, 
  • zmęczenie i brak energii, 
  • ból klatki piersiowej lub okolicy barku, 
  • niewyjaśniona utrata wagi,
  • powinny zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania skierowania na badania.

Do podstawowych badań diagnostycznych należą: zdjęcie RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach i/lub tomografia komputerowa. Konieczna jest również konsultacja u lekarza specjalisty – lekarza chorób płuc (pulmonologa), chirurga klatki piersiowej (torakochirurga), onkologa klinicznego lub radioterapeuty, który może zlecić bardziej szczegółowe badania diagnostyczne: badanie mikroskopowe plwociny, wycinków z oskrzeli lub biopsję guza płuca w celu wykluczenia lub rozpoznania raka płuca.

Lekarz rodzinny odgrywa kluczową rolę w informowaniu pacjentów zagrożonych rakiem płuca o konieczności wykonania badań i konsultacji ze specjalistami. Dlatego też w ramach kampanii „Rak płuca. Wczesne wykrycie = Dłuższe życie” Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca opracowało ulotki informacyjne zawierające listę pytań, jakie powinien zadać w trakcie wizyty lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i na jakie musi sobie odpowiedzieć pacjent. Ulotki zostaną rozdysponowane lekarzom POZ w całej Polsce.

Ważne jest, aby wszyscy wiedzieli, że z rakiem płuca można walczyć! Jeszcze kilka lat temu rak płuca oznaczał śmierć w ciągu kilku miesięcy. Rozwój medycyny spowodował, że lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia. Obecnie możliwe jest zahamowanie postępu choroby, wydłużenie życia pacjenta oraz zmniejszenie najbardziej uciążliwych objawów, dzięki czemu pacjenci mogą w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Teraz możemy już powiedzieć: Rak płuca to nie wyrok!

Do współcześnie stosowanych metod leczenia należą:

  • leczenie chirurgiczne, które polega na operacyjnym usunięciu fragmentu płuca 
  • chemioterapia, czyli dożylne podawania kombinacji leków 
  • radioterapia (napromieniowanie) 
  • terapia celowana (doustna, stosowana w domu).

Objawy motywujące pacjentów do wizyty u lekarza - uciążliwy kaszel i krwioplucie – to niestety typowe oznaki bardzo zaawansowanego stadium raka płuca. Wtedy okazuje się, że jest zbyt późno na podjęcie leczenia, które mogłoby uratować życie pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby osoby będące w grupie ryzyka, wykonały jak najwcześniej podstawowe badania diagnostyczne, tj. zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową.

Prof. Jan Skokowski, Prezes Stowarzyszenia Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca: „Problem raka płuca dotyczy nie tylko osób, które zostały zdiagnozowane. Nierozerwalnie wiąże się z ich bliskimi, gdyż to oni na co dzień są największym wsparciem dla osoby chorej. Dlatego też Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca poprzez organizowaną Kampanię zwraca się z apelem do wszystkich palących, ich rodzin i tych, którzy mają kontakt z osobami z grup ryzyka, aby odwiedzili lekarza i skłonili swoich bliskich do zrobienia badań. Pamiętajmy, że odpowiadając twierdząco zaledwie na trzy pytania z ulotki, konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykona nie podstawowych badań diagnostycznych – Wczesne wykrycie = Dłuższe życie.”

W ramach Kampanii „Rak płuca. Wczesne wykrycie = Dłuższe życie” zorganizowanych zostanie 9 konferencji prasowych w następujących miastach: Kraków, Gdańsk, Białystok, Łódź, Lublin, Bydgoszcz, Wrocław, Katowice, Poznań.

Organizatorem Kampanii jest Stowarzyszenie Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca. Patronat merytoryczny nad inicjatywą objęła Polska Grupa Raka Płuca.

Kampania jest organizowana przy wsparciu firmy Roche Polska.

Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

PLIKI DO POBRANIA
Ulotka informacyjna (.pdf - 780041 bajtów)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas