Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Chorzy na SM złożą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

24.10.2006
Źródło: www.mp.pl

Chorzy na stwardnienie rozsiane złożą skargę na polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. We wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także większości państw spoza Unii, chorzy mają większy dostęp do bezpłatnego leczenia.

Z całej Polski do Łodzi przyjechali cierpiący na tę chorobę, by ustalić wspólny sposób walki o prawa pacjenta. W zjeździe uczestniczą pacjenci, osoby działające na ich rzecz a także lekarze i terapeuci. Podczas zjazdu odbywają się warsztaty i spotkania z psychologami i neurologami.

W Polsce żyje około 60 000 chorych na stwardnienie rozsiane. Walczą oni o swoje prawa do leczenia od roku 1997. Polska nie przestrzega uchwalonej 18 grudnia 2003 r. rezolucji Parlamentu Europejskiego zakazującej dyskryminacji chorych na SM. Nadal pozostajemy jedynym w Europie krajem, w którym nie wypracowano systemowego i kompleksowego programu leczenia chorych z SM. Brakuje rozwiązań w zakresie rehabilitacji, pomocy psychologicznej, szkolenia kadry zajmującej się SM, a środki finansowe pozwalają na pomoc zaledwie ok. 2 % chorym.
"Jeśli do początku przyszłego roku Narodowy Program Leczenia Chorych na SM nie zostanie oficjalnie podpisany, pomożemy pacjentom z Polski i skierujemy tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego oraz złożymy oficjalną skargę w Komisji Europejskiej" - zapowiadał we wrześniu Christoph Thalheim, sekretarz Generalny European Multiplex Sclerosis Platform (EMSP).

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego złożyło Narodowy Program Leczenia SM w Ministerstwie Zdrowia 21 lipca 2005 r., a przekazało program do opinii Narodowego Funduszu Zdrowia 26 października 2005 r. Od tej chwili dokument ten czeka na ostateczne decyzje dotyczące wdrożenia. PTSR apeluje do wszystkich o wyrażenie poparcia dla NPL na stronie internetowej www.ptsr.ymg.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas