Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

WrocLove Design promuje przyjazną przestrzeń

09.05.2013
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa

Tłumacze języka migowego, wolontariusze i przewodnicy dla osób niewidomych i niesłyszących, książkowe publikacje brajlowskie oraz warsztaty tkackie prowadzone przez osobę z dysfunkcją narządu wzroku – to niektóre z rozwiązań w ramach strefy „Design bez barier”, dostępnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów WrocLove Design.

Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów WrocLove Design, który odbywa się w dniach 9-12 maja w Hali Stulecia, CRZ Krzywy Komin i w przestrzeniach miejskich Wrocławia, to europejskie święto designu i sztuki, poświęcone rzeczom dobrze zaprojektowanym oraz ludziom, którzy je tworzą. Podczas czterodniowego spotkania odbędą się liczne wystawy i prezentacje. Zaprezentowany zostanie design przyjazny odbiorcy, który obejmie różnorodne dziedziny życia: od przedmiotów codziennego użytku, poprzez sztukę, przestrzeń w architekturze oraz procesy biznesowe.

Istotną część programu stanowić będą również działania edukacyjne. W programie m.in.: warsztaty, wykłady, seminaria, interaktywna debata, spotkania z designerami i twórcami, konkursy, performanse i happeningi.

Przestrzeń festiwalowa została podzielona na kilka stref: „Kids Design”, "Design bez barier", „Design dla biznesu”, „Design – Open Space”, „Architecture in Progress”, „Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego” i „Śląski Klaster Dizajnu”.

Łączyć, nie dzielić

Jak zaznaczają organizatorzy, jedną z najważniejszych przestrzeni festiwalu jest "Design bez barier". Na festiwalu udostępniono specjalne rozwiązania dla osób niewidomych i niesłyszących, które bardzo często mają ograniczony dostęp do treści kulturalnych i intelektualnych. Wsród udogodnień przygotowanych dla tej grupy odbiorców znajdą się m.in.: informacje programowe przygotowane w gazecie festiwalowej w alfabecie Braille'a, tłumacze języka migowego obecni w czasie wykładów, warsztatów i wydarzeń medialnych, a także wolontariusze i przewodnicy pomagający niewidomym oraz niesłyszącym dostępni w każdym punkcie informacyjnym na terenie Hali Stulecia.

Ponadto podczas wykładów edukacyjnych przedstawione zostaną warunki, jakie powinna spełniać przestrzeń przyjazna osobom niewidomym, a na licznych wystawach prezentowane będą książkowe publikacje brajlowskie, grafiki dotykowe, gry i plansze edukacyjne, plany i mapy funkcjonujące w przestrzeni miejskiej oraz reliefowe makiety budowli i obrazów, wykonane przez Studio Tyflografiki „TYFLOGRAF”. Uczestnicy poznają także sposoby posługiwania się tyflografiką w twórczości osób niewidomych dzięki demonstracyjnym warsztatom tkackim prowadzonym przez osoby niewidomą i słabowidzącą.

- Chcielibyśmy jako pierwsi w Polsce udowodnić, że bycie niewidomym czy niesłyszącym wcale nie oznacza wykluczenia z wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Nasze działania będą podejmowane przy merytorycznym wsparciu specjalistów. Wszystko to, by pokazać, że projektowanie ma łączyć, nie dzielić, a rozwiązania dla osób niewidomych i niesłyszących także mogą stanowić spore wyzwanie projektowe – podkreślają organizatorzy.

Projekty zapoczątkowane podczas festiwalu będą kontynuowane i rozwijane poprzez działania CRZ Krzywy Komin we Wrocławiu.

MFDP Wroclove Design, którego tegoroczne hasło brzmi: „Design łączy”, inauguruje cykl całorocznych działań o charakterze wystawienniczym, edukacyjnym i happeningowym pn. "Laboratorium Designu i Sztuki" w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej infromacji o wydarzeniu na stronie www.wroclovedesign.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas