Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: konferencja i happening „Wiem więcej”

29.04.2013
Źródło: inf. prasowa/ www.stowarzyszenie.wsb.wroclaw.pl

"Wiem więcej" – to hasło konferencji dotyczącej możliwości rozwoju osób z niepełnosprawnością, która odbyła się w minionym tygodniu w Wyższej Szkole Bankowej (WSB) we Wrocławiu.

Projekt przyciągnął uwagę nie tylko środowisk zawodowo związanych z tym tematem; oprócz osób z niepełnosprawnością ruchową zjawili się na niej towarzyszący im wolontariusze oraz przedstawiciele dolnośląskich władz. Partnerami akcji zostały również: Kolegium Pracowników Służb Społecznych, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji oraz Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Otwierający konferencję happening poświęcony sztuce poruszania się na wózku inwalidzkim zgromadził na korytarzach WSB niemałą rzeszę studentów. Aby jak najlepiej zrozumieć osoby niepełnosprawne, chętni uczestnicy spróbowali swoich sił w manewrowaniu takim pojazdem. Oczywiście okazało się to niełatwe, ale pokazało wielką siłę tych, którzy są zaklasyfikowani jako niepełnosprawni.

Bardzo ważnym punktem konferencji okazała się również wystawa fotografii Rafała Michalaka pt. "Metamorfozy - przeciw społecznej niewidzialności", które przedstawiły portrety psychologiczne osób z niepełnosprawnością, odczarowujące towarzyszące im dysfunkcje. Podczas wykładów wiele powiedziano na temat uprzedzeń tkwiących w społecznej mentalności.

Happening
Fot.: Rafał Michalak, fotograf projektu „Metamorfozy – przeciw społecznej niewidzialności"

Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, włączył się w dyskusję nad wykluczeniem osób niepełnosprawnych, podkreślając wdrożone już rozwiązania polityki lokalnej w tym zakresie. To przede wszystkim udostępnione dla niepełnosprawnych ruchowo zabytki Wrocławia, większe ułatwienia w transporcie miejskim, rozwój edukacji włączającej na wszystkich jej poziomach. – Również niewidomi mają możliwość większego udziału w kulturze – dzięki spisanym w alfabecie Braille'a przewodnikom i stworzeniu specjalnych miniatur niektórych zabytków, natomiast Politechnika Wrocławska może poszczycić się pracownią tyfloinformatyczną dla osób z niepełnosprawnością słuchową – zaznaczył.

Podczas konferencji przedstawiono także projekt Sklepiku z Artykułami Biurowymi, realizowanego przy WSB z inicjatywy Stanisława Kośnika, prezesa Stowarzyszenia Absolwentów WSB.

W kwestii form pomocy udzielanej osobom z niepełnosprawnością głos zabrały Ewa Niemiec z Centrum Pracy Socjalnej i Rodziny, Ewa Szafranek z Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz Joanna Kot z Centrum Integracji Społecznej. Przedstawiły one szerzej zagadnienia dotyczące upowszechnienia wiedzy o prawach osób niepełnosprawnych, wspomaganego zatrudnienia na otwartym rynku pracy według modelu job coaching, a także możliwości zdobycia dofinansowania w ramach likwidacji barier architektonicznych oraz dofinansowania na cele rehabilitacyjne.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas