Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Obchody 25-lecia Arki w Polsce

09.10.2006
Źródło: Fundacja Arka

10 października 2006 o godzinie 19.30 w „Scenie Rozmaitości” w Poznaniu odbędzie się charytatywny koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia istnienia Fundacji Arka w Polsce i 12-lecia istnienia Wspólnoty Arka w Poznaniu.

Podczas koncertu wystąpią: poznański chór „Gospel Joy”, Ruth Lynch i Emmanuel Waldron (soliści muzyki Gospel z Londynu) oraz zespół Stróże Poranka wraz z członkami Wspólnoty Arka. Uroczysty koncert poprowadzi Daniela Popławska, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu.
Bilety można nabyć w Centrum Informacji Miejskiej. W czasie koncertu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy. Będzie także możliwość nabycia wyrobów rękodzieła i prac plastycznych przygotowanych przez członków Wspólnoty Arka. Całkowity dochód
z koncertu, jak i ze zbiórki zostanie przeznaczony na statutową działalność Fundacji Arka.

W dniach 9–15.10.2006 w Galerii „Tak” ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu odbędzie się również wystawa  twórczości niepełnosprawnych członków Wspólnoty Arka w Poznaniu.

Czym jest Arka?

Wspólnoty Arki tworzone są przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną i asystentów, którzy są jednocześnie ich przyjaciółmi, terapeutami i opiekunami. Mieszkają razem w niewielkich domach, wypełniają codzienne obowiązki i troszczą się o siebie wzajemnie, prowadzą dom, pracują i świętują. W rodzinnej atmosferze przeżywają troski i radości. Aktywnie uczestniczą w życiu lokalnego środowiska. Integracja, przyjmowanie gości i współpraca z wolontariuszami jest ważnym elementem życia we wspólnocie. Osoby z niepełnosprawnością mają zapewnioną opiekę lekarzy, psychologów, pedagogów i innych specjalistów. Arka prowadzi także pracownie i warsztaty terapeutyczne, które są zorganizowane na wzór zwykłych zakładów pracy. Osoby z niepełnosprawnością uczestniczą w zajęciach dostosowanych do ich możliwości oraz zdolności i jednocześnie uczą się poważnego stosunku do pracy. W Poznaniu Fundacja Arka prowadzi dwa domy i pracownie terapii zajęciowej.

Pierwsza wspólnota powstała we Francji w 1964 roku, kiedy to Jean Vanier zainspirowany przez Dominikanina, ojca Thomasha Philippe, zamieszkał razem z Raphaelem i Philippem – mężczyznami z upośledzeniem umysłowym.
Jean Vanier (ur. 1928), filozof i teolog, autor wielu książek, w tym ostatnio wydanych w Polsce „Odnaleźć pokój” (2004 r.) czy „Kochać aż do końca” (2002 r.) przyjedzie do Polski 12 października 2006 r. z kilkudniową wizytą.

Wspólnoty Arki w Polsce należą do Międzynarodowej Federacji Wspólnot L'Arche. W 30 krajach świata istnieje już około 130 wspólnot. "Arka objawia dar osób z niepełnosprawnością intelektualną. Te właśnie osoby stanowią serce wspólnot i wzywają innych, aby dzielili z nimi życie. Arka jest znakiem, że prawdziwie ludzkie społeczeństwo musi opierać się na przyjmowaniu i poszanowaniu najmniejszych i najsłabszych.”  
 /Karta Arki/

TYDZIEŃ WSPÓLNOT L`ARCHE W POLSCE
10-16 października 2006

POZNAŃ
10 października (wtorek)
Koncert z okazji 25-lecia Wspólnot L'Arche (Arka) w Polsce
wykonawcy: chór Gospel Joy, Ruth Lynch i Emmanuel Waldron
Scena Rozmaitości, ul. Polna 86, godz. 19.30
(bilety w cenie 20 zł do nabycia w CIM)

Ponadto od 9 do 15 października zapraszamy na wystawę malarstwa, rysunku i rękodzieła wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze wspólnoty L’Arche w Poznaniu,
Galeria „Tak”, ul. Mielżyńskiego 27 / 29.

KRAKÓW
12 października (czwartek)
Spotkanie z Jeanem Vanier, założycielem Wspólnot L`Arche oraz ruchu „Wiara i Światło”
Filharmonia Krakowska, ul Zwierzyniecka 1, godz. 19.00

14 października (sobota)
Msza święta w intencji Wspólnot L`Arche w Polsce
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, godz. 19.30

WARSZAWA
15 października (niedziela)
„Słabość siłą!” – spotkanie z Jeanem Vanier
Aula Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, godz. 18.00
(w trakcie spotkania wystąpi Teatr Klamra)

WROCŁAW
16 października (poniedziałek)
Otwarcie wystawy fotograficznej „Nasze wspólne człowieczeństwo”
Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28, godz. 14.00
(wystawa potrwa do 25 października)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas