By dzieci usłyszały „Dźwięki Marzeń”
Każdego roku w Polsce rodzi się ok. 700 dzieci z wadą słuchu. Wiele z nich nie ma szans ani na aparat słuchowy, ani na rehabilitację w miejscu zamieszkania. Temu i innym problemom związanym z wadami słuchu u dzieci w wieku od 0 do 3 lat poświęcona była I Międzynarodowa Konferencja Naukowa programu „Dźwięki Marzeń”, która odbyła się 5 października 2006 r. w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
„Dźwięki Marzeń” to - realizowany od maja 2006 r. przez Fundację Grupy TP przy współpracy z Fundacją Wspólna Droga - Ogólnopolski Program Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu. Razem z akcją badań przesiewowych słuchu u niemowląt zainicjowaną i prowadzoną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, stanowi największą, prozdrowotną inicjatywę obywatelską w Polsce. Honorowy patronat nad programem objął Minister Zdrowia Zbigniew Religia.
- Wadę słuchu można rozpoznać już po tygodniu życia dziecka - powiedział prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter, Przewodniczący Rady Naukowej Programu „Dźwięki Marzeń”. - Niewykryta wcześnie lub odpowiednio nie rehabilitowana wada słuchu może doprowadzić do całkowitej głuchoty. Aby dziecko mogło w przyszłości funkcjonować tak jak jego słyszący rówieśnicy, jak najwcześniej potrzebuje aparatu słuchowego i odpowiednich ćwiczeń ze specjalistami. I do jednych i do drugich w naszym kraju wciąż jest utrudniony dostęp.
- Dlatego właśnie celem naszego programu jest jak możliwie najwcześniejsze wyposażenie najmłodszych dzieci w aparaty słuchowe i zapewnienie im odpowiedniej rehabilitacji – powiedział Michał Dżoga, Prezes Zarządu Fundacji Grupy TP.
Beneficjentami projektu „Dźwięki Marzeń” są dzieci z wadą słuchu do 3. roku życia oraz dzieci starsze do 6 lat – w przypadku sprzężonej niepełnosprawności. Pośrednią grupą docelową są specjaliści pracujący z dziećmi objętymi projektem oraz rodzice i opiekunowie tych najmłodszych. Realizatorzy projektu postawili sobie 4 główne cele. - Pierwszym z nich jest stworzenie Banku Aparatów Słuchowych w 11 placówkach medycznych w całej Polsce, zajmujących się dopasowywaniem tychże aparatów u małych dzieci – powiedziała Ewa Krupa, Dyrektor Fundacji Grupy TP. - Kolejnym, nie mniej ważnym jest prowadzenie Rehabilitacji Domowej małych dzieci, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub które z różnych względów, np. trudności komunikacyjnych, nie mogą sobie pozwolić na systematyczną terapię w ośrodkach do tego przeznaczonych. Finansujemy również Letnie Turnusy Rehabilitacyjne, których zadaniem, oprócz oczywiście miłego wypoczynku, jest usprawnienie funkcji słuchowych dzieci z wadą słuchu oraz udzielenie pomocy ich rodzinom. Prowadzimy też szkolenia dla specjalistów zajmujących terapią słuchu i mowy oraz wyposażamy ich w odpowiedni asortyment do rehabilitacji – tzw. walizki rehabilitanta.
Choć program „Dźwięki Marzeń” realizowany jest dopiero od kilku miesięcy, już przynosi wymierne efekty. 150 dzieci zostało objętych rehabilitacją domową, 94 małych pacjentów wyjechało z rodzicami na turnusy rehabilitacyjne, 74 rehabilitantów oraz specjalistów mowy i słuchu mogło zapewnić wczesną rehabilitacją tym najmłodszym, a dodatkowo 41 rehabilitantów skorzystało z organizowanych szkoleń, aby podnieść swoje kwalifikacje. Program „Dźwięki Marzeń” obejmie pomocą ponad 1000 osób rocznie, w tym dzieci, rehabilitantów i specjalistów.
Adresy placówek koordynujących program „Dźwięki Marzeń” w całej
Polsce, adresy Banków Aparatów Słuchowych oraz szczegółowe
informacje o programie na www.dzwiekimarzen.pl
* * *
W programie I Międzynarodowej Konferencji Naukowej programu Dźwięki Marzeń znalazły się wystąpienia takich uznanych nazwisk jak: prof. dr hab. Kazimiera Krakowiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. dr hab. Jadwiga Cieszyńska z Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz – cytowany już - prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter – z Akademii Medycznej w Poznaniu. Gośćmi specjalnymi byli: dyrektor Centrum Audiofonologii z Brukseli Willy Fleis oraz Stephan Boudry – audiolog i logopeda z Belgii, którzy opowiedzieli o wykorzystaniu, do tej pory, mało znanej w Polsce metody werbo-tonalnej. Poruszane były również zagadnienia dotyczące rehabilitacji i edukacji dzieci z wadą słuchu. Podczas konferencji odbyły się także warsztaty, na których ich uczestnicy mogli poznać różne metody stosowane w rehabilitacji dzieci z wadą słuchu. Dodatkowo, w pięciu salach odbyły się praktyczne zajęcia dla rodziców i rehabilitantów z zakresu emisji głosu, ćwiczeń artykulacyjnych oraz wychowania słuchowego.
*******
Fundacja Grupy TP została powołana w grudniu 2005 r. przez
Telekomunikację Polską oraz PTK Centertel. Fundacja wspiera ważne
społecznie inicjatywy i prowadzi autorskie, ogólnopolskie programy,
których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym oraz
wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnej edukacji.
Działania te, to przede wszystkim pomoc dzieciom i młodzieży (w tym
osobom niepełnosprawnym) w obszarze ochrony zdrowia oraz nauczanie
przy wykorzystaniu najnowszych technik komunikacji, ukierunkowane
na budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Fundacja realizuje
te cele poprzez:
• organizację i wspieranie programów społecznych,
• tworzenie i wspieranie programów stypendialnych, grantowych
i badawczych,
• udzielanie wsparcia placówkom oświatowym i medycznym.
Więcej informacji: www.fundacjagrupytp.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz