Kraków: Debata o warunkach i perspektywach sportu osób z niepełnosprawnością
20 kwietnia o godz. 15.30 w Nowej Auli (pawilon C) Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27) odbędzie się debata „Pełnosprawni w sporcie i w mediach”, której celem jest ponowne podjęcie dyskusji o przyszłości sportu i przekazu medialnego dotyczącego osób niepełnosprawnych. W gronie paraolimpijczyków, ludzi ze świata sportu i mediów zastanowimy się, jak dziś, pół roku po paraolimpiadzie, wyglądają możliwości treningowe, warunki i finansowanie sportu osób z niepełnosprawnością.
Pół roku po igrzyskach paraolimpijskich skończył się medialny szum dotyczący osiągnięć paraolimpijczyków. Media wyraźnie straciły też zainteresowanie sportem osób niepełnosprawnych. Tymczasem pomimo obietnic płynących z Ministerstwa Sportu, warunki do uprawiania sportu przez osoby z niepełnosprawnością wcale nie uległy poprawie. Z roku na rok organizowanych jest coraz mniej zawodów dla niepełnosprawnych sportowców. Brakuje finansowania najważniejszych imprez, np. Mistrzostw Polski w Pływaniu. W tym roku nie odbędą się też żadne zawody pływackie organizowane przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
Potrzebne zmiany
Za sukcesami sportu paraolimpijskiego, w tym sportu pływackiego, powinny iść zmiany systemowe i szkoleniowe. Sport, struktury i system szkolenia powinny się rozwijać. Tak się jednak nie dzieje. W Krakowie nie istnieje zorganizowany i skuteczny system rozwijania potencjału i szkolenia młodzieży niepełnosprawnej, dający nadzieję na kolejne sukcesy olimpijskie.
Aby zwrócić uwagę na ten problem, 20 kwietnia w Nowej Auli Uniwersytetu Ekonomicznego odbędzie się pierwsza małopolska debata z udziałem paraolimpijczyków, ludzi ze świata sportu i mediów, podczas której postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania: Co zrobiono w tej kwestii? Gdzie szukać przyczyn a gdzie pomocy? Co można zrobić, a co właśnie się dzieje?
- Szukamy skutecznych, perspektywicznych rozwiązań. Rozważamy o przyszłości i kierunkach rozwoju sportu oraz przekazu medialnego dotyczącego niepełnosprawnych sportowców - przekonuja organizatorzy. Punktem wyjścia do dyskusji będzie decyzja Polskiego Związku Pływackiego, który z powodu braku finansowania zawodów w pływaniu osób niepełnosprawnych umożliwił im start w zawodach razem z pełnosprawnymi sportowcami. Porozmawiamy o efektach i perspektywach, jakie niesie za sobą to rozporządzenie. II Integracyjny Maraton Pływacki o Puchar Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego, odbywający się równocześnie z planowaną debatą, to dobry moment do rozpoczęcia dyskusji o kondycji sportu osób niepełnosprawnych.
Konferencję zakończy ceremonia dekoracji zwycięzców uczestników maratonu.
Więcej informacji o wydarzeniu, w tym program spotkania, na stronie: www.pelnosprawniwsporcie.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz