Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Każdemu wolno kochać: o intymności bez tabu

16.04.2013
Autor: Janka Graban
Źródło: inf. własna

Jest to rewolucyjny poradnik dla osób niepełnosprawnością, poważne i uczciwe kompendium wiedzy na temat najintymniejszej sfery ludzkiej. Czerpać mogą z niego osoby z różnymi schorzeniami: od chronicznego zmęczenia i bólu pleców pochodzenia reumatologicznego, aż do urazu rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, mukowiscydozy, porażenia mózgowego i wielu, wielu innych niesprawności.

Sami wiemy najlepiej, jak trudnym wyzwaniem jest nasza seksualność. Bywamy jeszcze traktowani jako trzecia płeć lub najczęściej osoby bezpłciowe. Nasza intymność to ciągle temat tabu, który powoli na szczęście jest obalany. Chcemy kochać i być kochani. Mamy prawo do miłości duchowej, psychicznej i cielesnej, jak każdy człowiek.

Edycja oprócz konkretnych wskazówek, dotyczących technik i pozycji seksualnych, zawiera porady, jak szukać partnerów seksualnych, jak rozmawiać o swoich potrzebach, obawach i niepełnosprawności. Znajdziecie tu również bogatą bibliografię, a także wykaz organizacji i stron internetowych poświęconych życiu seksualnemu osób zmagających się z niepełnosprawnością. Szkoda tylko, że są to wieści ze świata; książka napisana została bowiem przez specjalistów spoza naszego kraju.

Okładka poradnika
Miriam Kaufman, Cory Silverberg, Fran Odette, „Pełnosprawni! Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnością, chronicznym bólem i chorobą”, tłum. Joanna Pidziowa, wyd. Czarna Owca, Warszawa 2013

- Czy można używać prezerwatywy z cewnikiem? Jak uprawiać seks na wózku inwalidzkim? Ten szczegółowy poradnik udziela odpowiedzi na pytania, jakie osobom w pełni sprawnym nigdy nie przyszłyby do głowy... Ogólne przesłanie przewodnika brzmi: nie ma jednego właściwego sposobu uprawiania miłości. Sami musimyodkryć, czym jest dla nas seks, i zdać sobie sprawę z wielości i różnorodności doświadczeń seksualnych – napisano w Library Journal, organie prasowym bibliotekarzy w Stanach Zjednoczonych.

Do polskiego wydania wstęp napisał Tomasz Garstka, psycholog z niepełnosprawnością fizyczną, poruszający się na wózku, który poleca nowatorskie wydanie, zaczynając od słowa: „Nareszcie!”. – Książka, która nie ma charakteru rozprawy naukowej, ale jest przystępnie napisanym, zaangażowanym poradnikiem, pomagającym obudzić seksualność tych, którzy nie wierzą, że mogą znaleźć seksualne spełnienie – przedstawia publikację.
 
Książka została wydana dzięki Alicji Długołęckiej, doktor nauk humanistycznych, uczennicy prof. Andrzeja Jaczewskiego i prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, która wykłada podstawy psychoterapii i rehabilitacji seksualnej na Wydziale Rehabilitacji w Warszawie. Dwa lata temu przywiozła poradnik do Polski i przekazała wydawcy.


Uwaga: Dla wiernych i uważnych Czytelników magazynu Integracja otrzymaliśmy dwa bezpłatne egzemplarze tytułu. Będzie można je zdobyć z konkursie telefonicznym, który tradycyjnie już odbywa się przy okazji nowych wydań magazynu.

Komentarz

  • Poradnik
    bodo
    17.04.2013, 17:14
    Witam gdzie to można nabyć

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas