Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Kiedy można pracować więcej

05.04.2013
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 1/2013

Zostałem zatrudniony w call center znanej fi rmy. Wybrałem 10-godzinny tryb pracy i zgodnie z grafi kiem wyszłoby mi 160 godzin w miesiącu. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i zgodnie z prawem nie mogę pracować więcej niż 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo. Słyszałem, że powinienem zgłosić się do lekarza medycyny pracy, który wystawi mi zaświadczenie o możliwości pracowania przez 10 godzin dziennie. Jakie mam możliwości?

Henryk G. z woj. mazowieckiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko:
Od ubiegłego roku, jeśli chodzi o czas pracy, obowiązuje zasada że dla pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności normą staje się 8-godzinny czas pracy. Skrócony czas (7-godzinny, który obowiązywał do 1 stycznia 2012 r.) jest dla tych, którzy uzyskają stosowne zaświadczenie lekarskie (patrz niżej).

Art. 15. 1. Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mówi: „Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profi laktyczne pracowników, lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną, wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
2a. Normy czasu pracy, o których mowa w ust. 2, stosuje się od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Koszty badań, o których mowa w ust. 2, ponosi pracodawca”.

Co jednak z pracownikami takimi jak Pan, którzy chcą pracować dłużej?

Mogą skorzystać z możliwości jaką daje im art. 16 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
„Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się: 1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz 2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profi laktyczne pracowników, lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę. 2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 p. 2, ponosi pracodawca”.

W związku z tym powinien Pan uzyskać od lekarza przeprowadzającego badania profi laktyczne pracowników - lub w razie jego braku od lekarza sprawującego opiekę nad Panem - zaświadczenie, że może Pan pracować w wyższym wymiarze czasowym.

Komentarz

  • czy można pracować dłużej
    Andrew
    09.02.2014, 14:51
    ktoś chętny do pracy po godzinach, no, tak, bo aby można było sobie trochę dorobić, bo jak inaczej, trzeba sobie jakoś radzić przy tych cenach

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas