Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z nagrodą im. Roosevelta? Prezentacja działań Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

22.09.2006

21 września 2006 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – organizacji, która otrzymała Międzynarodową Nagrodę Niepełnosprawności im. F.D. Roosevelta.

Nagrodę od 1995 r. co rok przyznaje Światowy Komitet ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Instytut Franklina i Eleonory Rooseveltów krajowi, który ma szczególne osiągnięcia w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym. Przyznaną Polsce nagrodę (statuetkę z brązu oraz 50 tys. dolarów) odebrał z rąk Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana Prezydent RP Lech Kaczyński. Fundatorzy nagrody podkreślili, że od momentu upadku „żelaznej kurtyny” w Polsce dokonał się ogromny postęp w kwestii osób niepełnosprawnych. Konstytucja Polski z 1997 roku gwarantuje osobom niepełnosprawnym pełen udział we wszystkich dziedzinach życia.

Na zdjęciu: od lewej: Przemysław Żydok, Wiceprzewodniczący TPG, Grzegorz Kozłowski, Przewodniczący TPG, prof. Bogdan Szczepankowski, Wiceprzewodniczący TPG
Na zdjęciu od lewej: Przemysław Żydok, Wiceprzewodniczący TPG, Grzegorz Kozłowski, Przewodniczący TPG, prof. Bogdan Szczepankowski, Wiceprzewodniczący TPG

Na uroczystości odbierania statuetki obecny był także Grzegorz Kozłowski, Przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, któremu nagroda została przekazana. Stało się to w myśl regulaminu, zgodnie z którym pieniądze powinny być w całości przeznaczone na wsparcie organizacji pozarządowej, mającej szczególne zasługi na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym istnieje od 15 lat. Wspiera osoby, które jednocześnie nie widzą i nie słyszą. Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Zrzesza ok. 100 członków i ma 2 tys. podopiecznych.

Główne obszary działania Towarzystwa to:

  1. Budowa pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodka wsparcia dla osób głuchoniewidomych. Towarzystwo dzierżawić będzie stary dom w Milanówku pod Warszawą. Dom ten ma skupić wszystkie działania Towarzystwa. Ma to być miejsce odpoczynku, nauki, pracy twórczej, opieki. Powinien zostać otwarty w styczniu, może uda się wcześniej.
  2. Organizacja turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i ich rodzin oraz dla dorosłych.
  3. Aktywizacja zawodowa osób głuchoniewidomych – udało się dla nich zorganizować cztery miejsca pracy w placówkach oświatowych.
  4. Organizacja warsztatów arteterapeutycznych (rzeźbienie, tkanie, malowanie, śpiew i gra na instrumentach, tworzenie poezji).
  5. Tworzenie regionalnych klubów osób głuchoniewidomych – do tej pory powstało ich osiem w całej Polsce, tworzone są trzy następne.

„Jesteśmy garstką, niewidoczną, niezauważalną” – powiedział przewodniczący Towarzystwa Grzegorz Kozłowski. – „To wielkie święto dla nas wszystkich. To ważny moment wzrastania ziarna w naszej polskiej rzeczywistości, abyśmy byli dostrzegani, aby nasze problemy były zaspokajane, ale w sposób partnerski, nie dlatego, że tak trzeba czy wypada”. Przewodniczący Towarzystwa zacytował również słowa Anny Eleonory Roosevelt, wnuczki prezydenta USA: „Niepełnosprawność nie jest ułomnością, nie jest czymś, czego człowiekowi brakuje. Jest pewną wartością dodaną, czymś, czego nie mają osoby normalnie funkcjonujące”. 

Jak powiedział Grzegorz Kozłowski, pieniądze z przyznanej Towarzystwu nagrody im. F.D. Roosevelta przeznaczone będą w całości na budowę ośrodka wsparcia dla osób głuchoniewidomych w Milanówku.

Opracowanie i zdjęcie: Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas