Co z pieniędzmi ubezpieczonego po jego śmierci?
Coraz więcej Polaków ubezpiecza się m.in. na życie lub od następstw nieszczęśliwych wypadków. Powstaje jednak pytanie o to, jak uzyskać pieniądze z ubezpieczenia w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej?
Procedury związane z uzyskiwaniem pieniędzy z polisy wydają się być bardzo złożone i niekoniecznie przyjazne. Na pytanie dotyczące odzyskiwania pieniędzy z polisy odpowiada Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Ubezpieczasz się, wskaż uposażonego
- Kluczowe jest, by ubezpieczając się na życie, wskazać osobę uposażoną, czyli taką, która po naszej śmierci otrzyma pieniądze – wskazuje ekspert ds. ubezpieczeń. – Uposażonego, w momencie zawarcia umowy powinniśmy o tym poinformować. Powinniśmy przekazać tej osobie dane o polisie, przede wszystkim w jakiej firmie jest zawarta i jaka jest wysokość świadczenia – dodaje.
Piotr Wrzesiński doradza, by podać uposażonemu numer polisy i zostawić dostęp do dokumentacji.
- Dzięki temu, jeśli zdarzy się, że z jakichś powodów ubezpieczycielowi nie uda się skontaktować z bliskimi, oni sami będą mogli zwrócić się do ubezpieczyciela i otrzymać należne pieniądze.
Gdy nie ma uposażonego
- Jeśli w polisie nie zostało zaznaczone, kto ma otrzymać pieniądze, ubezpieczyciel przekaże je osobie, która określona jest przez warunki ubezpieczenia, które definiują, kto i w jakich częściach otrzymuje świadczenie w razie braku uposażonego. Katalog tych osób zbliżony jest do osób uprawnionych do spadku po zmarłym. Należy jednak pamiętać, że świadczenie z umowy ubezpieczenia na życie nie jest częścią spadku – tłumaczy Piotr Wrzesiński.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz