Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: Innowacyjny projekt na rzecz osób niewidomych i niedowidzących

14.03.2013
Źródło: inf. prasowa

We wtorek w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Technologicznego zaprezentowano innowacyjny projekt. Jego efektem finalnym ma być ogólnodostępna platforma internetowa oferująca dostęp do kursów doszkalających i dedykowanych aktywizacji zawodowej osób niewidomych i niedowidzących.

Działania realizowane przez Fundację Imago, Fundację Widzialni i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Dolnośląskie ma także wspierających pracodawców w znalezieniu odpowiedniej kadry. 

- Chcemy dzisiaj przedstawić ten niezwykły projekt, ale także opowiedzieć o sytuacji osób niepełnosprawnych – rozpoczął Piotr Kuźniak, wiceprezes Fundacji Imago, współrealizatora projektu.

Na konieczność zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych zwracał uwagę podczas pierwszego wystąpienia Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. – Potrzebna jest nieustannie zmiana mentalności w postrzeganiu w-skersów. We Wrocławiu polityka miasta ukierunkowana jest na włączanie osób niepełnosprawnych w główne nurty życia. Czyli z jednej strony proces udoskonalania powszechnej dostępności, w myśl zasady: „jesteś dostępny dla osoby na wózku, jesteś przyjazny dla seniorów i rodziców dziećmi w wózkach”, promocji dobrych praktyk, chociażby przez Certyfikaty „Wrocław bez barier”, a z drugiej – konsultacje z osobami niepełnosprawnymi przy budowaniu wielkich obiektów, jak chociażby Wrocławskiego Parku Wodnego, miejskiego stadionu czy Teatru Capitol– mówił Skrzyński. – To też wynika z historii Wrocławia, w którym przenikały się od zawsze religie, kultury, narody i różne postawy – dodawał.

Projekt „E-learning na rzecz osób niewidomych i niedowidzących” koresponduje bezpośrednio z włączaniem osób niepełnosprawnych, o którym mówił rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. W społeczeństwie panuje stereotypowe przekonanie, że osoby niewidome nie są w stanie korzystać z komputera, a osoby niedowidzące – tylko w przypadku niewielkiego stopnia niepełnosprawności. Tymczasem jest to zupełnie nieprawdziwe stwierdzenie, bardzo często bowiem nie tylko komputer osobisty, ale również urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) są dla osób niewidomych i niedowidzących dużą pomocą w życiu codziennym, a ich umiejętności w tym zakresie są często bardzo wysokie.

Powoli następuje zmiana tego sposobu myślenia, między innymi dzięki różnym programom mającym na celu informowanie o problemie wykluczenia cyfrowego i przeciwdziałanie jego występowaniu. Nie istnieje jednak rozwiązanie dedykowane osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku, które pozwoliłoby im rozwijać swoje kompetencje i kwalifikacje w sposób zdalny, za pośrednictwem internetu.

– Zrealizowana w ramach projektu platforma internetowa zmieni ten stan rzeczy. Do dyspozycji oddany zostanie w pełni dostępny serwis zawierający kursy e-learningowe – mówił Marek Zwoliński, koordynator badań, testowania i ewaluacji.

Efektywna aktywizacja

Prace nad projektem podzielono na etapy: diagnozę i opracowanie wstępnej wersji produktu finalnego wraz ze strategią wdrażania produktu, testowanie modelu funkcjonowania platformy e-learningowej, analizę rzeczywistych efektów testowanego produktu,  opracowanie jego ostatecznej wersji oraz upowszechniania modelu.

– Podsumowując, warto kolejny raz przypomnieć, że na platformie e-learningowej zostaną uruchomione kursy, które w wyniku badań zostały uznane za najbardziej przydatne dla aktywizacji zawodowej osób niewidomych i niedowidzących. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie (a nawet jest to wskazane!), aby z kursów korzystały osoby narażone na wykluczenie społeczne z innych przyczyn czy nawet osoby pełnosprawne, aktywne na rynku pracy – kończył Zwoliński.

- Jesteśmy na dobrej drodze, ale wiele potrzeb niepełnosprawnych studentów wciąż jest do zrealizowania – wyjaśniał Krzysztof Peda, prezes Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości, zajmującego się wspieraniem kształcenia włączającego, i przewodniczący Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia. – Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie tylko zapewniać studentowi najnowsze zdobycze techniki, ale też udoskonalać jego otoczenie – dotarcie do uczelni, kampus, miejsce, w którym będzie mieszkał na czas studiów – dodawał.

Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości przeprowadza we Wrocławiu i w całym województwie szkolenia, kursy, a także „ubrajlawia” różnego rodzaju wydawnictwa. – Problemem pozostaje finansowanie, np.  uczelni artystycznych czy medycznych. Chodzi o to, że działają one pod auspicjami innych ministerstw, gdzie nie ma naznaczonej części budżetu wspierającej niepełnosprawnych studentów – odpowiadał Peda na pytania z sali.

– Ja się cieszę, że trochę zmieniliśmy definiowanie na temat osób niepełnosprawnych – mówił Andrzej Mańkowski, dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. – Niepełnosprawne jest otoczenie i my chcemy je zmieniać, także wspólnie z organizacjami pozarządowymi, również w szkołach – opowiadał o podejmowanych działaniach.

Podczas konferencji występowali także przedstawiciele powiatów i gmin z różnych części naszego kraju, a także Alicja Wasilewska, naczelnik Wydziału Aktywizacji Zawodowej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. – W nowym modelu kontraktowania będziemy współpracować z marszałkami województw, a poprzez nich będą dokonywane wybory dostawców usług i powiatowych urzędów pracy, co oczywiście musi się dziać z lokalnymi partnerami.

Obecnie w projekcie tworzenia platformy e-learningowej przewidziane są konsultacje społeczne. – Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, przedstawicieli pracodawców oraz instytucji integracji społecznej na Dolnym Śląsku do konsultacji społecznych na poszczególnych etapach tworzenia modelu platformy e-learningowej – podkreślili przedstawiciele Fundacji Imago.

Szczegóły na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie Nowaperspekywa.org.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas