Późne ojcostwo zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu
Im starszy ojciec – tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało autyzm - takie są wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich i angielskich badaczy.
Badanie zostało przeprowadzone na bazie urodzeń obejmującej próbę ponad 130 tys. dzieci urodzonych w latach 80-tych. w Izraelu. Efekty są zaskakujące – w grupie dzieci, których ojcowie w chwili poczęcia mieli 40 i więcej lat, liczba przypadków autyzmu była niemal sześciokrotnie większa, niż u rodziców 20 i 30 letnich.
Dowodzi to prawdopodobnie istnienia „zegara biologicznego” u mężczyzn. Co ciekawe, wiek matek nie wpływał na wyniki badań.
I chociaż badacze podkreślają, że jest to na razie hipoteza i nie można wykluczyć działania innych zmiennych, to jednak nazywają swoje odkrycie „bardzo przekonującym dowodem”. Wyjaśniałoby to skokowy wprost wzrost liczby dzieci dotkniętych autyzmem na ogół noworodków, dwadzieścia lat temu wynosił on 5 na 10 000, obecnie dziesięciokrotnie więcej, a z każdym kolejnym dziesięcioleciem zwiększa się przeciętny wiek ojcostwa.
Opracowanie: Krzysztof Schechtel
Źródło: BBC News, 4 września 2006
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz