Startuje "Chorzów Bez Barier 2013"
W marcu br. startuje nowa odsłona programu „Chorzów bez barier” – cyklu chorzowskich imprez, których celem jest przybliżenie społeczeństwu tego miasta problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu tej grupy w aktywne życie.
Imprezy organizowane w ramach cyklu „Chorzów bez barier” są m.in. okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, zawodowego i kulturalnego. Projekt ma również na celu aktywizację organizacji pozarządowych oraz poprawę jakości pracy instytucji miejskich działających na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie miasta, promocję wychowawczych działań integracyjnych oraz rozwój wolontariatu w Chorzowie.
Produkcje filmowe o niepełnosprawności
W roku 2013 kontynuowane będą najlepsze dotychczasowe przedsięwzięcia cyklu. Do programu dołączą także nowe wydarzenia, m.in. projekcje filmowych klasyków w Chorzowskim Centrum Kultury w serii „Kino społecznie wrażliwe – niepełnosprawność”.
Problemy osób niepełnosprawnych, ich życie i relacje z innymi ludźmi nie są tematem szczególnie popularnym w kinie amerykańskim. Powstały jednak doskonałe filmy, które podejmują ten dyskusyjny temat. Chorzowskie Centrum Kultury zaprezentuje je w swoim cyklu, by udowodnić, że dobre kino potrafi w atrakcyjnej wizualnie formule wypowiedzieć się na każdy temat, również ten uznawany za tabu. W produkcjach uhonorowanych wieloma nagrodami zobaczymy m.in. świetne kreacje aktorskie Leonardo Di Caprio, Dustina Hoffmana i Toma Hanksa,
Kolejną nowością cyklu będzie stała rubryka „Chorzów bez Barier” w bezpłatnej miejskiej gazecie „Chorzowianin”. Jest to jedyna tego typu inicjatywa w śląskiej prasie dedykowana seniorom i osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Powstaje ona we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Chorzowski pełnomocnik
Ważną dla mieszkańców Chorzowa kwestią jest stworzenie przez prezydenta miasta Andrzeja Kotalę stanowiska pełnomocnika prezydenta Chorzowa ds. seniorów i osób niepełnosprawnych. Do tej funkcji została powołana Magdalena Sekuła, znana dotychczas m.in. z prowadzenia Akademii Wolontariatu dla seniorów w Parku Śląskim w Chorzowie.
Inauguracja cyklu „Chorzów bez Barier 2013” odbędzie się 11 marca o godz. 12.00 konferencją prasową w małej sali sesyjnej urzędu miejskiego w Chorzowie, zaś o godz. 13.00 zorganizowane zostanie tam spotkanie z organizacjami pozarządowymi, w czasie którego zgłoszą one swoje problemy oraz inicjatywy z bieżącej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
W czasie konferencji ambasador cyklu „Chorzów bez Barier” poseł Marek Plura przedstawi nowe zadania samorządu terytorialnego wynikające z ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Organizatorem programu jest prezydent miasta Chorzowa Andrzej Kotala, współorganizatorem zaś – przewodniczący Rady Wojewódzkiej Śląskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Tomasz Jakubiec. Funkcję ambasadora wydarzenia sprawuje poseł na Sejm RP oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych Marek Plura.
Najważniejsze wydarzenia cyklu „Chorzów bez Barier”:
- marzec: promocja zatrudnienia osób niepełnosprawnych wśród chorzowskich przedsiębiorców i rzemieślników,
- kwiecień: cykl filmowy w Chorzowskim Centrum Kultury (ChCK)
- maj: europejski dzień równouprawnienia osób niepełnosprawnych – Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Chorzowski Urząd Pracy oraz Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,
- czerwiec /lipiec: dzień integracji dla dzieci,
- wrzesień: regionalna gala konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie „Lodołamacze 2013”,
- październik: „Sielskie klimaty dla niepełnosprawnych artystów”,
- listopad: filmowy cykl w ChCK ,
- grudzień: podsumowanie cyklu „Chorzów bez Barier 2013”.
Program projekcji filmowych
6 kwietnia 2013 r. godz. 18.00 – „Co gryzie Gilberta Grape’a”
(1983), reż. Lasse Hallstrom
15 kwietnia r. godz. 15.00 – pokaz filmu „Nietykalni” (2011),
reż. Olivier Nakache, Eric Toledano – pokaz wraz z
audiodeskrypcją, czyli komentarzem ułatwiającym osobom niewidomym
percepcję przebiegu wydarzeń, oraz z dodatkowymi napisami
pozwalającymi osobom niesłyszącym na orientację w akcji filmu.
Po seansie odbędzie się dyskusja z posłem Markiem Plurą, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.
15 kwietnia 2013 r. godz. 19.00 - „Rain Man” (1988), reż.
Barry Levinson
18 kwietnia 2013 r. godz. 18.00 - “Forrest Gump” (1994), reż.
Robert Zemeckis
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz