Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Różnorodność pod osłoną sztuki

15.02.2013
Źródło: inf. prasowa

Połączyć przyjemne z pożytecznym udało się pomysłodawcom i organizatorom projektu „Pod osłoną sztuki”. W tegorocznej edycji przedsięwzięcia zaprezentowano osłony na koła wózków inwalidzkich dla dzieci.

Projekt o nazwie „Pod osłoną sztuki” powstał w czerwcu 2012 roku, a jego zadaniem jest integracja środowiska artystycznego i osób zdrowych z dziećmi oraz młodzieżą niepełnosprawną.

- Głównym przesłaniem projektu jest burzenie barier i dawanie radości dzieciom – mówi Bogdan Olech, organizator i pomysłodawca akcji. - Udaje się to dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi – artystami oraz partnerami, w tym gdyńskim Centrum Integracja, dla których ważne jest wyrównanie różnic i zmiana nastawienia, świadomości oraz samooceny osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Mamy nadzieję, że wystawa w najbliższym czasie pojawi się w witrynach Galerii Integracja „Laboratorium Sztuki” – mówi Michał Urban, dyrektor Centrum Integracja w Gdyni.

Wystawa składa się z dzieł artystów, którzy specjalnie na potrzeby tego wydarzenia zaprojektowali osłony na koła wózków inwalidzkich dla dzieci.

 Na zdjęciu: warsztaty kreatywne

Przy okazji wystawy, którą w gdyńskim Centrum Designu (Galeria Parku Naukowo-Technicznego przy ul. Alei Zwycięstwa 96/98) oglądać można do 24 lutego, przeprowadzono serię warsztatów. W jednym z nich najmłodsi uczestnicy musieli zmierzyć się z kreowaniem i przetwarzaniem różnych elementów składowych wózka. Nie zabrakło też wykładów edukacyjnych, wspólnego malowania osłon, integracji dzieci z artystami oraz ich pełnosprawnymi rówieśnikami.

- Nie dość, że osłony są funkcjonalne i praktyczne, bo chronią dzieci przed uszkodzeniem palców dłoni, to ich nowatorski wygląd daje radość dzieciom i zwiększa ich poczucie pewności siebie – mówi – Pani Kasia, mama 7-letniego Kacpra, który od dwóch lat porusza się na wózku. – Każdy z nas chce dobrze wyglądać, dbamy o wygląd swój, swoich samochodów, więc dla osób poruszających się na wózkach osłony są bardzo istotnym elementem wizerunku. Szczególnie jeśli mowa o dzieciach.

Od pomysłu do produktu

Pomysł na osłony powstał w 2005 roku. Było to połączenie idei z produktem oraz chęć urozmaicenia życia dzieciom jeżdżącym na wózkach. Dlatego stworzono całą otoczkę, która miała dawać radość z życia dzieciom niepełnosprawnym. Z tworzeniem osłon wiąże się wiele działań – warsztaty sztuki, organizacje wystaw, promocja artystów.

- Sztuka potrafi mieć moc terapeutyczną, przełamywać bariery. Mamy nadzieję, że zainicjowana przez nas akcja stanowić będzie  podstawę do podjęcia dyskursu na temat funkcjonowania sztuki w życiu i jej wpływu na tematy trudne społecznie. Najważniejszy jest jednak uśmiech dziecka – podsumowuje Bogdan Olech.

Artyści biorący udział w wystawie: Piotr Bąkowski, Rafał Chomik, Zuzia Golińska, Gosia Golińska, Beata Horyńska, Joanna Kauder, Bogdan Olech, Grażyna Rigall, Jola Słoma, Mirek Trymbulak, Kasia Szymczewska, Agnieszka Żelewska.

Warsztaty prowadzili: Mariola Białołęcka – kreatywne śniadanie, Małgorzata Woźniak – zajęcia plastyczne, Bogdan Olech – projektowanie własnych osłon przez dzieci. Wernisaż występem uświetnił Sopocki Chór Kameralny – Continuo.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas