Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zakończył się turniej Szabla Kilińskiego 2006

17.07.2006

logo: patronat medialny INTEGRACJI16 lipca 2006 zakończyły się ostatnie walki szóstej edycji Pucharu Świata w szermierce na wózkach "Szabla Kilińskiego 2006". Podczas uroczystej gali zwycięzcom rozegranych turniejów rozdano główne trofeum zawodów - szable Kilińskiego. Wśród nagrodzonej dwunastki dominowali zawodnicy z dalekiego wschodu - doskonale wyszkoleni reprezentanci Hong Kongu.

Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, tuż za szermierzami z Azji, uplasowali się nasi zawodnicy. Polska wywalczyła trzy spośród dwunastu szabli Kilińskiego. Radosław Stańczuk wygrał turniej w szpadzie kat. A, Grzegorz Pluta pokonał wszystkich szablistów w kat. B, natomiast Adam Michałowski nie miał sobie równych w floretowym turnieju kat. C. Miłym akcentem podczas niedzielnej gali był wygrany przez Polaków turniej drużynowy w szpadzie. Biało-czerwoni pokonali Francuzów 45:36, udowadniając tym samym, że jesteśmy najlepsi w Europie.

Podczas tegorocznej edycji warszawskiego Pucharu Świata mogliśmy także być świadkami pasjonującej walki integracyjnej. Zmierzyły się ze sobą: najlepsza zawodniczka na wózku Yui Chu YEE z mistrzynią świata w szermierce pełnosprawnych Danuta Dmowska. Zawodniczka z Hong Kongu po bardzo zaciętej i pięknej walce pokonała nasza Danusie 15:10. W walce rewanżowej, na którą umówiły się obie zawodniczki, los uśmiechnął się do Danuty Dmowskiej, którą zaledwie jednym punktem i na czas pokonała Yui Chu YEE 10:9. Pojedynek miedzy szermierzami na wózkach a zawodnikami pełnosprawnym zakończył się wiec remisem 1:1. Walka integracyjna, jak i obecność podczas naszego Pucharu Świata czołowych zawodników pełnosprawnych (Danuta Dmowska, Sylwia Gruchała, Sławomir Mocek) nie była przypadkowa - we wrześniu 2006 roku po raz pierwszy w historii szermierki zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni wyjeżdżają razem, jako jedna reprezentacja na wspólne Mistrzostwa Świata w Turynie.

Rozmowa z Tadeuszem Nowickim, prezesem Integracyjnego Klubu Sportowego

Dlaczego tak mało osób niepełnosprawnych jest aktywnych sportowo?
Przyczyn tego jest na pewno bardzo wiele. Łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, co należy zdobić, aby więcej osób niepełnosprawnych uprawiało sport. Sport może być lekiem na całe zło. To doskonały sposób zarówno na rehabilitację, jak również na sukces życiowy, a poczucie sukcesu i własnej wartości jest ważne – dynamizuje rozwój każdego człowieka. Należy przede wszystkim otworzyć na potrzeby osób niepełnosprawnych stadiony, sale sportowe i kluby, które działały do tej pory na rzecz pełnosprawnych.

Jesteś ekspertem w szermierce. Co daje ona osobom na wózkach?
Szermierka jest dyscypliną bardzo elegancką, widowiskową. Z całą pewnością uprawianie szermierki daje ogromne poczucie własnej wartości. Jest to sport indywidualny, sport, w którym można znaleźć ogromną satysfakcje i potwierdzenie własnej wartości. Poza tym, jest to doskonały sport dla ludzi ciężko poszkodowanych, zwłaszcza tych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Wykonując cały szereg ruchów usprawniają oni swoje mięśnie. Niektóre mięśnie na zasadzie kompensacji przejmują funkcje mięsni porażonych. Jest to sport bardzo uniwersalny. Wszystko to jest ważne dla rehabilitacji.

Kto może uprawiać szermierkę?
Szermierka jest sportem dla każdego. Dla młodych i dla osób w zaawansowanym wieku. Praktycznie każda osoba z dysfunkcją ruchową, zwłaszcza dotyczącą kończyn dolnych, może i nawet powinna uprawiać szermierkę. A więc osoby z tetraplegią, paraplegią, osoby po amputacji, porażeniu mózgowym, z rozszczepem kręgosłupa mogą uprawiać szermierkę.

Co daje uprawianie sportu?
Sport to nie tylko rozwój fizyczny i rehabilitacja. To możliwość wspaniałych, budujących kontaktów, wyjazdów, poznania świata i ludzi. To możliwość budowania swojej osobowości.

Jak oceniasz polskich zawodników w tej dyscyplinie?
Polacy przebojem wdarli się do czołówki światowej. Na Igrzyskach w Sydney wygrali klasyfikację medalową, zdobywając 7 złotych medali i 4 srebrne. Dziś poziom szermierki na wózkach bardzo się podniósł. Obecnie faworytami są Chińczycy, my rywalizujemy o drugie, trzecie miejsce z Francuzami. Ta lokomotywa sportu niepełnosprawnych ruszyła i podąża za sportem osób pełnosprawnych, a my chcemy skrócić ten dystans, który ciągle jeszcze jest.

Opowiedz o pojedynku sportsmenek: sprawnej i niepełnosprawnej.
Od pewnego czasu Polacy lansują ideę pojedynków integracyjnych. Na ostatnim turnieju aktualna mistrzyni świata w szpadzie - osoba pełnosprawna - walczyła z najlepszą zawodniczka niepełnosprawną poruszającą się na wózku. Tego rodzaju pojedynki wzbudzają ogromne emocje u jednej i drugiej osoby i zapewniam, że nigdy nie wiadomo, która osoba wygra. A często wygrywa osoba niepełnosprawna.
Pojedynek podczas tych zawodów był zapowiedzą epokowego, historycznego wydarzenia, jakim będą październikowe mistrzostwa świata szermiercze, które odbędą się w formule integracyjnej. W tym samym miejscu, w tym samym czasie, na tej samej planszy będą walczyć szermierze niepełnosprawni i pełnosprawni. Wszyscy w tych samych reprezentacyjnych dresach, dla wszystkich będzie grany ten sam narodowy hymn. To będzie bardzo ważne wydarzenie w historii światowego sportu.

*******

Rozmowa z Dorotą Burnagiel, trenerką

Czy szermierka jest sportem dostępnym dla wszystkich osób na wózkach?
Szermierka ogólnie, jako dyscyplina sportu jest sportem trudnym, sportem technicznym, wymagającym dobrego przygotowania i wielu godzin spędzonych na hali. Jednak z roku na rok staje się dyscypliną coraz bardziej dostępną dla osób niepełnosprawnych. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie z osobami niepełnosprawnymi pracują świetni szkoleniowcy, dzięki czemu nawet najbardziej poszkodowane osoby mogą z powodzeniem uprawiać szermierkę.

Jakie są cechy wyróżniające dobrego zawodnika?
Myślę, że cechą dobrego zawodnika jest charakter, charyzma i talent, przede wszystkim talent do pracy. Poza tym cechy motoryczne, szybkość, refleks, umiejętność postrzegania zmieniających się warunków na planszy, bo szermierka jest sportem bardzo szybkim.

Czy warunki fizyczne odgrywają rolę w uprawianiu tego sportu?
Warunki fizyczne na pewno odgrywają bardzo dużą rolę. Aby wyrównać szanse, szermierze podzieleni są na trzy kategorie: kat. A, B i C. Dzięki temu osoba z większym stopniem niepełnosprawności nie spotyka się na planszy podczas zawodów z osobą dużo od siebie sprawniejszą.

Jak wygląda proces przygotowania osoby na wózku do występu na zawodach?
Trafiają do nas osoby z różnych środowisk. Rozpoczynamy pracę od rehabilitacji poprzez sport i później podejmujemy decyzję, czy dana osoba chce na stałe związać się z szermierką. Jeżeli tak, to rozpoczynamy treningi, które odbywają się trzy do pięciu razy w tygodniu. Przygotowujemy szermierzy, także pod względem fizycznym, kondycyjnym.  Uprawianie każdego sportu wymaga wyrzeczeń i poświęceń. Nasi zawodnicy starają się godzić pracę, szkołę, a także życie rodzinne z uprawianiem sportu. Nie jest to łatwe, ale jak widać nieźle im się to udaje.

Czym różnią się reguły szermierki uprawianej przez osoby sprawne od tej uprawianej przez osoby niepełnosprawne?
Różnice między szermierką osób sprawnych i niepełnosprawnych to przede wszystkim dystans. Szermierze niepełnosprawni nie pracują na nogach, są ustawiani na platformie blisko siebie.

Szermierka jest uważana za sport elitarny, drogi. Ile kosztuje wyposażenie szermierza?
Szermierka jest tańsza niż tenis. Kosz wyposażenia początkującego szermierza z kompletem broni, wynosi ok. 800 zł, ale są to zakupy długoterminowe.

Rozmawiali: Piotr Pawłowski, Magdalena Sułek-Domańska

Organizatorem "Szabli Kilinskiego" był jak co roku Integracyjny Klub Sportowy Warszawa.

Więcej informacji na stronie: 
www.kilinski2006.integracyjny.pl


ZDOBYWCY SZABLI KILIŃSKIEGO

Szpada kobiet, kategoria A: Yu Chui Yee (Hongkong); szpada kobiet B: Chan Yui Chong (Hongkong); szpada mężczyzn A: Radosław Stańczuk; szpada mężczyzn B: Marc Cratere (Francja); szpada mężczyzn C: Marcus Lautenberg (Niemcy); floret kobiet A: Yu Chui Yee; floret kobiet B: ChanYui Chong; floret mężczyzn A: Chan Wing Kin (Hongkong); floret mężczyzn B: Hui Chan Hung (Hongkong); floret mężczyzn C: Adam Michałowski; szabla mężczyzn A: Cyril Moré (Francja); szpada mężczyzn B: Grzegorz Pluta.

Autor: Jakub Nowicki
Źródło: IKS
Zdjęcia: Piotr Stanisławski

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas