Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

IV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych 2006

26.06.2006

Po raz czwarty w czerwcu w Tczewie spotkali się niepełnosprawni artyści, aby zaprezentować swoje ostatnie dokonania. W tegorocznym Przeglądzie udział wzięło 25 zespołów scenicznych z Polski, Litwy, Białorusi, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy i Hiszpanii. Łącznie przez scenę Tczewskiego Domu Kultury przewinęło się 640 osób. Z roku na rok rośnie zainteresowanie imprezą. Ale, jak zgodnie oceniają jurorzy, obserwatorzy i uczestnicy, rośnie też poziom artystyczny i organizacyjny Przeglądu.

zdjęcie: fragment przedstawienia

zdjęcie: fragment przedstawienia

Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Jana Pawła II w Tczewie przygotowali projekt zawierający różnorodne działania, których kulminacją były prezentacje sceniczne. Udowodniły one, że teatr ma ogromne właściwości kompensacyjne, że może on być źródłem radości nie tylko dla publiczności, ale także dla samych aktorów.

zdjęcie: niepełnosprawny aktor

Uczestnicy projektu zakwaterowani zostali w Hotelu Gołuń na Kaszubach. Tam przez cztery dni, w malowniczych plenerach Szwajcarii Kaszubskiej realizowane były kolejne działania. Bardzo wysoko oceniali uczestnicy warsztaty teatralne, które prowadzili ludzie na co dzień związani z teatrem. Spotkania opiekunów i wychowawców dotyczące udziału osób niepełnosprawnych w kulturze europejskiej stały się żywą wymianą doświadczeń, opisem możliwości i mankamentów poszczególnych systemów. Na tym tle działania realizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie wypadły bardzo korzystnie. Wypracowano też konkretne propozycje wspólnych działań w przyszłości. Wyrażono gotowość realizacji V Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych z udziałem zespołów z kolejnych państw: Holandii i Portugalii.
Bardzo ciekawy okazał się również program kulturalno – turystyczny. Wszyscy uczestnicy mieli okazję odbyć wycieczkę do Trójmiasta, zainteresowane zespoły zwiedziły Zamek w Gniewie oraz Pelplin.

zdjęcie: przedstawienie uliczne

Jednak najważniejsze były prezentacje sceniczne. W tegorocznej edycji Przeglądu nadesłano 48 zgłoszeń. Niestety nie wszyscy mogli wziąć udział w projekcie. Zaproszono 25 zespołów. Ze względu na ogromne zainteresowanie organizatorzy zgodzili się na występ dodatkowych zespołów, które nie brały udziału w całości projektu.

zdjęcie: fragment przedstawienia

Jury, w skład którego weszli:
1. Tamara Arciuch - aktorka teatralna i filmowa - przewodnicząca Jury
2. Dorota Kowalewska - aktorka, solistka Teatru Muzycznego w Gdyni
3. Barbara Świąder - Puchowska - krytyk teatralny, teoretyk sztuki osób niepełnosprawnych
4. Magdalena Błaszczak - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
5. Tomasz Krezymon - muzyk współpracujący z Teatrem Roma w Warszawie
6. Józef Golicki - animator kultury
było oczarowane możliwościami scenicznymi, ekspresją i energią życiową uczestników. W rezultacie przyznano wszystkim uczestnikom nagrody indywidualne oraz zespołowe. Tamara Arciuch - przewodnicząca Jury - powiedziała: „Sama idea tego Przeglądu jest niesamowicie piękna. Przyznam szczerze - nie wiedziałam, że takie przedsięwzięcie istnieje, ale bardzo się cieszę, iż się tutaj znalazłam. Siła teatru i to, co sztuka może robić z ludźmi, ujawnia się właśnie tutaj. Trudno będzie oceniać te wszystkie spektakle, które są przecież tak różne, jednak obecność na tym Przeglądzie jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem.”

zdjęcie: ogłoszenie zwycięzców

Doceniono zarówno poszczególne prezentacje,  jak i całokształt dokonań w aktywizacji scenicznej dzieci i młodzieży. Każda grupa teatralna została nagrodzona specjalną statuetką oraz nagrodami dla zespołu i wszystkich jego uczestników. Nagrody ufundowała Fundacja PZU.

NAGRODĘ Magazynu Integracja otrzymał Teatr Ciszy z Grodna.
Jury przyznało też te najważniejsze nagrody:
NAGRODA Specjalna IV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, którą otrzymał Theatre of Trinity z Londynu
NAGRODA Publiczności IV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, którą otrzymał teatr Dyvosad z Ukrainy
NAGRODA Jury, którą otrzymał Teatr Plastyczny Promień z Sępolna Krajeńskiego
Po długich obradach Jury postanowiło przyznać dwie WIELKIE NAGRODY  IV MIĘDZYNARODOWEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW WSPANIAŁYCH, które otrzymały:
Teatr Wjazdowa z Krakowa oraz Teatr MARIA z Kaliningradu.

Tomasz Bujak, Zastępca Prezesa Zarządu PFRON wręczył Nagrodę PFRON zespołowi Miglance z Tczewa.

Koncert finałowy rozpoczął Teatrzyk Ze Stumilowego Lasu, który tworzą maluch z Przedszkola Specjalnego nr 3 w Tczewie oraz ich nauczycielki, opiekunki i terapeutki. Bajeczna scenografia i stroje, piękna muzyka i radość zupełnie niestremowanych dzieci wywołały na niejednej twarzy podziw, a nawet łzy. Wręczanie nagród przeplatały występy laureatów. Fragmenty swoich prezentacji pokazały m.in. Teatr Ciszy z Grodna, Teatr Szkło z Bytomia oraz laureat wielu festiwali Łukasz Lisek. Ogłaszając wyniki prac Jury Tamara Arciuch powiedziała: „Teatr to sztuka ulotna. W świecie sztuki jest tylko „tu i teraz”. Pomiędzy widzem i aktorem podczas przedstawienia wytwarza się specyficzna więź i ja podczas tej imprezy doświadczyłam jej w szczególny sposób.”, a zwracając się do organizatorów dodała „robicie tutaj cudowną robotę”.

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych został powołany do życia, aby zaprezentować różnorodność form scenicznych realizowanych przez zespoły teatralne tworzone przez i dla osób niepełnosprawnych. Miał też służyć integracji środowisk osób niepełnosprawnych z Europy. A było się czemu przyglądać podczas tegorocznego przeglądu. Na scenie pojawiały się najróżniejsze formy sceniczne. Artyści podejmowali się interpretacji znanych baśni, próbowali swoich sił w tańcu, eksperymentowali ze światłem i muzyką. Nie zabrakło sztuk z tezą oraz gry opartej na geście, mimice i ruchu ciała.

Wojciech Rinc pomysłodawca i organizator Przeglądu powiedział: podstawą naszych działań jest stwierdzenie, że każdy człowiek jest indywidualnością i jako takiego należy go traktować, dlatego, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania każdy powinien mieć możliwość odczuwania smaku życia, ciekawości oraz chęci pokonywania wyzwań, które tworzą wartość człowieczeństwa.
 Dzięki wsparciu PFRON i innych na scenie mogli stanąć cudowni artyści, przeżyli swoją wielką przygodę z teatrem wspaniali aktorzy, wszyscy poczuliśmy smak zwycięstwa.

Organizatorzy wyszli z przekonania, że wspaniałe są doznania artystyczne i estetyczne podczas kontaktów z twórczością osób niepełnosprawnych i jak pokazali bohaterowie tych kilku ostatnich dni – mieli rację. 
Trzeba wspomnieć jeszcze o jednym, bardzo pozytywnym aspekcie Przeglądu.
Każdy pomysł na życie, który daje radość, który sprawia, że czujemy się potrzebni – nie lepsi, nie ważniejsi, ale promieniujący uśmiechem, gotowi stawić czoła każdej burzy – każdy taki pomysł zasługuje na uznanie. Oni znaleźli pomysł na życie. Ponad 600 uczestników władających 9  językami– a ich było zaledwie 27. Ten Przegląd niebyłby tak udany, gdyby nie oni wolontariusze, którzy nie znają słowa nie. Oni zawsze są na tak. .

 IV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych spełnił wszystkie oczekiwania zarówno organizatorów jak i uczestników. Był cudowną lekcją integracji i kolejnym przykładem na to, że niepełnosprawność nie musi przeszkadzać w codziennym życiu i nie jest powodem do spychania na społeczny margines.
 


Tegoroczny Przegląd objęli patronatem:
PATRONAT  HONOROWY
Maciej Płażyński - Wicemarszałek Senatu RP
Jego Ekscelencja Jan Bernard Szlaga - Biskup Pelpliński
Roman Giertych   - Minister Edukacji Narodowej
Kazimierz Michał Ujazdowski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ewa Sowińska - Rzecznik Praw Dziecka
Tomasz Bujak  -  Zastępca Prezesa Zarządu PERON
Piotr Ołowski  - Wojewoda Pomorski
Jan Kozłowski - Marszałek Województwa Pomorskiego
Adam Krawiec  - Pomorski Kurator Oświaty
Marek Modrzejewski  - Starosta Tczewski
Zenon Odya - Prezydent Miasta Tczewa

PATRONAT MEDIALNY
Telewizja Polska SA TVP1
TVP Kultura
Integracja
Nasze Sprawy
Radio Głos
Dziennik Bałtycki
Gazeta Tczewska
Radio Fabryka
Telewizja TeTka

Przegląd realizowany dzięki wsparciu finansowemu
 
Dzięki wspólfinansowaniu przedsięwzięcia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Młodzież, dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Partner oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty, dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Edukacja kulturalna”, dzięki Fundacji PZU udało się przygotować imprezę na bardzo wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas