Paweł Wypych odchodzi ze stanowiska pełnomocnika
22 czerwca 2006 r. w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Zdrowia. Komisje spotkały się z inicjatywy Senatu, aby przedyskutować potrzebę reformy systemu wspierania osób niepełnosprawnych.
Foto: Piotr Stanisławski
Uczestnicy spotkań docenili zmiany, jakie w ostatnich latach udało się przeprowadzić. Wyrazili jednak potrzebę podjęcia nowych działań, które poprawią funkcjonowanie tego systemu. Komisje zamierzają wypracować dla rządu rekomendacje, co należy zrobić, aby system poprawić. Zaproponują także zorganizowanie na ten temat dużej konferencji.
Podczas spotkania, Paweł Wypych poinformował, że kończy pracę jako Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Funkcję Pełnomocnika pełnił przez ponad sześć miesięcy. Wkrótce po objęciu stanowiska zainicjował wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej „Ogólnopolską debatę nad koncepcją docelowego systemu wspierania osób niepełnosprawnych”. Jej celem jest doprowadzenie do stworzenia w Polsce nowej ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Wypracowane założenia do nowej ustawy zostaną zgodnie z harmonogramem przygotowane do końca 2006 roku (już z nowym Pełnomocnikiem), a następnie trafią pod obrady sejmu w pierwszym kwartale 2007 roku. Paweł Wypych podjął również prace nad nowelizacją obecnej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja została już przyjęta przez Radę Ministrów, w najbliższym czasie powinna trafić pod obrady Sejmu. Zmiany m.in. przywracają możliwość zwrotu kosztów tworzenia przez pracodawców miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, pozwalają osobom poszukującym pracy korzystać ze szkoleń i staży, a także uzyskać jednorazowe dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą również pracy na chronionym rynku pracy.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz