Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rewolucja w leczeniu raka szyjki macicy

12.06.2006
Źródło: onet.pl, 9 czerwca 2006

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała GARDASIL, pierwszą na świecie szczepionkę, zapobiegającą rakowi szyjki macicy oraz stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu powodowanym zakażeniem wirusami HPV (typ 16, 18).

Podanie szczepionki zapobiega również powstawaniu brodawek płciowych oraz neoplazji szyjki macicy niskiego stopnia (CIN1) powodowanym zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18.

Badania kliniczne wykazały 100% skuteczność szczepionki GARDASIL w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przednowotworowym typu CIN2/3, oraz zmianom przednowotworowym sromu i pochwy, powodowanym przez wirusy HPV 16 i 18 u osób którym podano szczepionkę. Amerykański koncern farmaceutyczny Merck & Co pracował nad szczepionką ok 10 lat. W badaniach II i III fazy wzięło udział ponad 20 tys. kobiet w wieku 16 – 26 lat. Badania kliniczne skuteczności szczepionki były prowadzone w 13 krajach, w tym również w Polsce.

Prowadzone są dalsze badania, umożliwiające rozszerzenie wskazań i grup pacjentów. W Stanach Zjednoczonych szczepionka jest wskazana dla pacjentów od 9 do 26 roku życia, ponieważ jej podanie zapobiega zakażeniom wirusem HPV. USA są drugim krajem na świecie w którym zarejestrowano GARDASIL. 1 czerwca 2006 szczepionkę dopuszczono na rynek w Meksyku.

"Wniosek o rejestrację szczepionki w Unii Europejskiej w tzw. procedurze centralnej został złożony w grudniu 2005 roku. Decyzja rejestracyjna spodziewana jest pod koniec 2006 roku. W przypadku pozytywnej decyzji, szczepionka ta pod nazwą SILGARD powinna być dostępna w polskich aptekach na początku 2007 roku." – mówi dyrektor medyczny MSD Polska Adam Czernik.

Na świecie rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 000 nowych zachorowań , a około 240 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000. – to 5 Polek, każdego dnia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas