Podstawówka na Woli szuka chętnych do klasy integracyjnej
Podstawówka na Woli ma problem z namówieniem rodziców, żeby zapisali swoje zdrowe dzieci do klasy razem z niepełnosprawnymi
Szkoła Podstawowa nr 236 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Elekcyjnej chce od nowego roku szkolnego otworzyć kolejną klasę integracyjną. W takiej klasie razem uczą się dzieci niepełnosprawne (maksymalnie pięcioro) i zdrowe (15). Na lekcji jest dwóch nauczycieli - jeden ją prowadzi, a drugi pracuje z dziećmi mającymi problemy w nauce.
Klasa integracyjna na Woli może jednak wcale nie powstać, bo brakuje dzieci. Dotąd zapisało się do niej czworo niepełnosprawnych i tylko ośmioro zdrowych.
- Jeśli nie znajdzie się jeszcze 11 zdrowych uczniów, to klasy nie będzie. Dzieci niepełnosprawne pójdą się uczyć do normalnej szkoły - mówi Danuta Żendzian, dyrektor podstawówki.
Dyrektorka ma problemy z przekonaniem rodziców, że niepełnosprawność "nie przeniesie się" na ich zdrowe pociechy. W szkole uczą się dzieci z niedosłuchem, głęboką dysleksją, wadami serca, cukrzycą, lekkim upośledzeniem umysłowym. - Jednak rodziców najbardziej odstrasza to, że w trzecich i piątych klasach są dzieci ADHD, które mogą dokuczać innym - dodaje dyrektorka.
Halina Kantor, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z ADHD, stwierdza, że dzieci z ADHD wymagają więcej uwagi, ale nauczyciele w szkole integracyjnej znają metody pracy z takimi uczniami i są w stanie nad nimi zapanować.
- Strach rodziców to jakiś absurd. Moja starsza córka chodzi do tej szkoły dwa lata, a teraz chcę posłać młodszą. W takiej szkole dzieci wzajemnie sobie pomagają i inność traktują jako coś normalnego. Na tym powinno polegać wychowywanie - mówi ojciec Krzysztof Pater.
Rodzice, którzy zechcą zapisać dziecko do klasy integracyjnej w SP 236, mogą to zrobić pod tel. 836 47 64, strona internetowa szkoły: http://sp236gim61.neostrada.pl.
Autor: Renata Czeladko
Źródło: gazeta.pl, Warszawa 29-05-2006
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz