Statuetki „Lodołamacze 2006” rozdane
Zakończyła się I edycja „Konkursu na Pracodawców Wrażliwych Społecznie” prowadzonego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Statuetki Lodołamaczy 2006 otrzymały firmy – „Omeko” z Krakowa i „Kampol” z Legnicy oraz Urząd Gminy Klucze, Polski Komitet Paraolimpijski oraz p. Małgorzata Gorący.
W gronie nominowanych do nagrody „Lodołamacz Specjalny” – dla osób o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych, znalazł się Piotr Pawłowski, Prezes „Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji”. Z kolei wśród nominowanych do tytułu „Super Lodołamacz” – dla firmy bądź instytucji, która szczególnie wyróżnia się w procesie aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Celem konkursu „Lodołamacze” jest popularyzowanie odpowiedzialnej polityki personalnej uwzględniającej potrzeby osób niepełnosprawnych. Zgłosiło się do niego ponad 220 pracodawców potrafiących patrzeć na pracowników w kategoriach kwalifikacji, a nie ich pełno- czy niepełnosprawności. Są to przedsiębiorcy, którzy starają się przełamywać stereotypy – pokazywać, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych może być korzystne nie tylko ze względów społecznych czy etycznych, ale także opłacalne w czysto ekonomicznych kryteriach.
Statuetki Lodołamacze 2006 rozdano podczas oficjalnej gali, która odbyła się w 18 maja 2006 r. w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nagrody otrzymali: firma „Omeko” z Krakowa – w kategorii „Zakład pracy chronionej”, firma „Kampol” z Legnicy – w kategorii „Otwarty rynek pracy” oraz Urząd Gminy Klucze – w kategorii „Pracodawca nie przedsiębiorca”.
Tytułem „Super Lodołamacza” 2006 roku uhonorowano Polski Komitet Paraolimpijski, a „Lodołamacza Specjalnego 2006” otrzymała p. Małgorzata Gorący – Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Ostoja”, wiceprezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, a także współtwórca i koordynator programu „Wspomaganie zatrudnienia – Trener”.
- Konkurs „Lodołamacze” odbieram jako poruszenie wrażliwości
własnej i innych przedstawicieli władz publicznych –
powiedział obecny podczas uroczystości Marszałek Sejmu RP Marek
Jurek. – To przypomnienie dla całej administracji państwowej,
że w naszych jednostkach, co 25 pracownik powinien być osobą
niepełnosprawną.
Wśród gości gali finałowej konkursu znaleźli się m.in. – Wice
Marszałek Sejmu Genowefa Wiśniowska, Pełnomocnik Rządu ds. Osób
Niepełnosprawnych Paweł Wypych, Główny Inspektor Pracy Bożena
Borys-Szopa, Janusz Wesołowski z Narodowego Funduszu Zdrowia,
przedstawiciele Urzędu Miasta Warszawy i Urzędu Wojewódzkiego oraz
Edyta Jungowska, aktorka, ambasador „Lodołamaczy 2006”. Specjalny
list gratulacyjny na ręce Jana Zająca, Prezesa Polskiej Organizacji
Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, organizatora konkursu przesłał
Prezydent RP, Lech Kaczyński.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz