III konferencja z cyklu „Kowary bez barier”
20.04.2006
25 lutego 2006 roku Gminne Centrum Wolontariatu w ramach realizowanego projektu pt.: „Kowary miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych turystów” przygotowało III konferencje z cyklu konferencji pt.: „Kowary bez barier”. Powyższy projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Konferencję organizatorzy podzielili na dwie części:
- I część, poświęcona została usuwaniu barier utrudniających
codzienne życie osobom niepełnosprawnym.
Zagadnienie to omówiła Pani Teresa Sobolewska – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze. Zgromadzonym osobom niepełnosprawnym przedstawione zostały procedury usuwania barier architektonicznych, urbanistycznych i w komunikowaniu się, a także możliwość uzyskania dofinansowania z PCPR, na ich usunięcie. Każdy zainteresowany mógł także zadawać indywidualne pytania.
Uzupełnieniem do wystąpienia Pani Teresy Sobolewskiej była prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego przygotowana przez Michała Pawelca, przedstawiciela firmy Euromobil z Łodzi. W trakcie prezentacji zgromadzone osoby niepełnosprawne mogły osobiście sprawdzić działanie schodołazów, podnośnika transportowego, podnośnika wannowego. Każdy mógł dobrać odpowiedni sprzęt do swojego rodzaju niepełnosprawności. Prezentację wzbogaciły uwagi osób niepełnosprawnych, a także ogromna ilość pytań przede wszystkim na temat możliwości zastosowania prezentowanego sprzętu bezpośrednio w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
- II część konferencji poświęcono prezentacji obiektów
turystycznych z terenu Kowar, dostępnych dla osób
niepełnosprawnych.
Zaproszenie organizatorów przyjęły dwa obiekty – Villa Jelenia Struga oraz Sztolnie.
Prezentację usług Jeleniej Strugi przedstawiła Pani Sylwia Pagacz. Dużym zainteresowaniem ze strony niepełnosprawnych cieszyły się usługi w Centrum Odnowy Biologicznej.
Prezentacji Sztolni kowarskich dokonał Pan Sławomir Adamski. Dużym zaskoczeniem dla zgromadzonych była informacja, że sztolnie dostępne są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Każdy zainteresowany mógł obejrzeć zapowiedź wszystkich atrakcji sztolni podczas prezentacji multimedialnej. Aby jednak poczuć klimat sztolni, należy je obejrzeć osobiście.
Gminne Centrum Wolontariatu serdecznie dziękuje osobom niepełnosprawnym z Kowar, Karpacza, Bukowca i Złotoryji za udział w konferencji. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Teresy Sobolewskiej i Michała Pawelca, oraz Sylwii Pagacz i Sławomira Adamskiego - za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzenie konferencji.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz